360° CNN Prima News: Předchozí vlády nenašly odvahu vstoupit do důchodové reformy a udělat kroky, na kterých panuje obecná shoda, že se udělat mají

11. května 2023, CNN Prima News

Hostem diskusního pořadu 360°CNN Prima News byl ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka. Střetl se v diskusi s Karlem Havlíčkem z ANO.

Celou debatu s Martinem Kupkou můžete zhlédnout na CNN Prima News.

„Předchozí vlády nenašly odvahu vstoupit do důchodové reformy a udělat kroky, na kterých panuje obecná shoda, že se udělat mají,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Pode něj lidé vnímají, že dramatické zadlužování státu není v pořádku a že se s tím musí něco udělat.

„Na úpravách se muselo dohodnout pět politických stran, tak tam jsou kompromisy,“ popsal Kupka. Přestože jsou některé změny bolavé, jde podle něj o zásadní příslib pozitivních změn. „Nebylo možné se dál dívat na to, že stát padá do hlubokého zadlužení. Další významný krok je důchodová reforma,“ podotkl ministr dopravy Martin Kupka.

Jestli bude změna udržitelná a příští vlády ji neshodí ze stolu, záleží podle Kupky také na opozici. „Když se podíváte na vyjádření Karla Havlíčka plné žluči a subjektivní hodnocení, tak co to říká? Všichni ekonomové hovoří o tom, že musíme zastavit pád ekonomiky do propasti. Pokud to neuděláme, bude to pro příští generace mnohem horší zpráva,“ řekl Kupka. Havlíčka vyzval, aby opozice přestala kritizovat všechno za každou cenu. „Pojďme se povznést nad tuhle podivnou rétoriku a pojďme diskutovat, co stát musí udělat,“ dodal ministr Kupka.

Zvýšení minimálních odvodů pro živnostníky je podle Kupky důležité mimo jiné proto, že podnikatelé, kteří platili naprosté minimum odvodů, se v seniorském věku dostávali do svízelné situace, protože měli minimální důchody. „Zvýšením minimálních odvodů zároveň garantujeme významně vyšší důchod,“ vysvětlil Kupka.

štítky: # # # # # # # # # # # # # # #