Videopodcast Deníku.cz s ministrem dopravy Martinem Kupkou

4. července 2024, Deník

Nejenom policie nebo celníci. Řidiče na tuzemských komunikacích začne od poloviny příštího roku zastavovat na silnicích nový druh kontrolorů v autě s majáčkem. Bude se jednat o zaměstnance nově vzniklé Inspekce silniční dopravy, která nahradí stávající hlídky techniků z Centra služeb pro silniční dopravu. Jejich cílem bude zkontrolovat technický stav vozidel: v případě kamionů půjde o kontrolní vážení, povinné přestávky či možné podvody s tachografy. U osobních aut se pak inspektoři zaměří na podezřele kouřící auta, u nichž existuje podezření, že mohou mít nelegální zásah do filtru pevných částici nebo podvodně získaly emise na stanici technické kontroly (STK).

V novém díle videopodcastu Téma Deníku.cz, který moderuje šéfredaktor centrální redakce Jan Klička, se diváci kromě jiného dozvědí také podrobnosti o chystaných letních rekonstrukcích hlavních tahů, o zákazu předjíždění kamionů či stavbě soukromých dálnic. Téma Deníku.cz najdete od 5. července na denik.cz/podcasty.

Podrobnosti fungování nového orgánu popsal v novém díle videopodcastu Téma Deníku.cz ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Změny příslušných zákonů už šéf resortu poslal do legislativního procesu a pokud půjde vše hladce, poprvé se hlídky objeví na silnicích v létě roku 2025.

Kontroly přímo na silnicích provádějí technici Centra služeb pro silniční dopravu už dnes. Jenže k tomu potřebují asistenci minimálně dvou policistů či celníků. A to přináší problémy přímo v terénu. „Často se potkáváme s tím, že policisty kvůli nehodě odvolají k jinému případu a naši odborníci v tu chvíli musejí složit všechno vybavení, přístroje a ukončit kontrolu. Bylo to frustrující a snižovalo efektivitu kontrol,“ uvedl Martin Kupka.

Nově inspektoři získají na svá auta modré majáky a pravomoc zastavit automobil či kamion a nasměrovat ho na místo kontroly. Protože jde o odborníky, inspekce bude řešit jen technickou stránku věci. „Nebude ji příslušet kontrolovat rychlost vozidel nebo alkohol,“ zdůraznil ministr Kupka. Dodal, že zmíněné činnosti zůstanou pravomocí policistů.

Se změnou nebudou spojeny žádné dodatečné personální náklady. Do Inspekce silniční dopravy totiž přejdou zaměstnanci stávajícího Centra služeb pro silniční dopravu. Přibude jim ale jedna mobilní stanice technické kontroly, aby lépe pokryli hlavní tahy.

Česko je tranzitní země a podle Kupky je nutné zjednat „rovnost před zákonem a stejná pravidla pro všechny“. Hlavně kontroly zahraničních kamionů totiž v současnosti provázejí různé nejasnosti. Technici mají například podezření, že některé nákladní vozy mají upravené vstřikování kapaliny AdBlue – močoviny, která u naftových motorů zajišťuje jejich lepší emisní provoz. Změnu někdy neodhalí ani na stanici technické kontroly. „To zařízení, které je nutné odhalit, je malé. Pokud se dopravce rozhodne podvádět, při technické kontrole ho vypne. A pokud nemá dotyčný technik STK podezření, nemá ani důvod provádět zevrubnou kontrolu,“ popsal ministr Martin Kupka.

Pokud jde o osobní auta, která viditelně kouří, tam může být kontrola v terénu zpětnou vazbou i pro STK. Inspektoři budou moci při zjištění závad udělit pokutu příkazem, vybírat kauce, zabránit autu v další jízdě nebo odebrat doklady či registrační značku.

štítky: # # # # # #