Události, komentáře

6. března 2023, ČT 24

Na 97 hodin protáhly obstrukce opozice schůzi sněmovny ke snížení červnového růstu penzí. V sobotu po pěti dnech nakonec sněmovna předlohu schválila. Ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka řekl v pořadu Události, komentáře ČT24, že vláda musela zajistit fungování ekonomiky a opozice měla v dolní komoře dostatečný prostor. Významně přitom podle něj překročila „hranice demokratického nástroje obstrukcí,“ podotkl Martin Kupka.

Celou debatu s Martinem Kupkou můžete zhlédnout na ČT24.

„Udělali jsme maximum, aby Česká republika mohla zvládnout nejen důchody v nejbližších dvou letech, ale abychom dokázali zajistit důchody nejen pro všechny současné seniory, ale pro více než deset milionů těch současných i budoucích seniorů,“ zhodnotil Martin Kupka.

„Je jasné, co by Česko čekalo, kdybychom úpravu valorizace projednat nezvládli,“ sdělil také. „Dopad, pokud bychom valorizaci neupravili, by znamenal ohrožení v řádech desítek miliard korun,“ upozornil Martin Kupka.

„Jestli si vybavíte průběh loňského roku, pro žádnou vládu v žádném státě to nebylo jednoduché,“ odpověděl na dotaz, proč s úpravou valorizace vláda nepřišla dříve. „Česká republika navíc nesla odpovědnost za předsednictví v Radě Evropské unie, (…) Bylo jasné, že inflace se zásadním způsobem nesnižuje. Ale oficiální číslo, na které bylo možné reagovat, vešlo ve známost oficiálně 10. února,“ hájí kabinet Kupka.

Co se týče několikadenního vyhroceného jednání poslanců, pro Kupku to nebyl „pozitivní obraz“. Sněmovna by takovým způsobem jednat neměla, podotkl. Ustoupit nakonec podle něj musely obě strany.

štítky: # # # # # # # # # # # #