Otázky Václava Moravce: Vláda jde s podporou na hranici možností
18. září 2022, ČT 1
Nastavení nižšího cenového stropu pro energie by bylo nezodpovědné, uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Větší plošná podpora by podle něj příliš zasáhla státní rozpočet a přijatá opatření tak jsou podle něj „schůdným kompromisem“. Řekl to v Otázkách Václava Moravce, kde o energetických otázkách diskutovali i europoslanec a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer (TOP 09), předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.
Celý rozhovor s Martinem Kupkou můžete zhlédnout na ČT.
Podle ministra dopravy Kupky se ale kabinet aktuálně snaží najít „bezpečný vhled a jistotu pro velkou část české veřejnosti a podnikatele“.
„Jsou oblasti, kde je to mnohem komplikovanější, kde narážíme na to, že musíme zajistit spravedlivé, rovné podmínky také s našimi partnery v zahraničí. To samozřejmě limituje možnosti zavést strop pro úplně všechny,“ uvedl Kupka.
Strop ve výši šest korun za kilowatthodinu silové elektřiny a tři koruny v případě plynu se podle něj „měnit nebude, rozhodně ne nahoru“.
Vláda si uvědomuje, že struktura českého průmyslu z velké části stojí na strojírenství a vysoce energeticky náročných oborech, uvedl Kupka. Kabinet však podle něj „jde na samou hranici možností“ společných evropských pravidel. Pokud by se jimi Česko neřídilo, vystavilo by tuzemské exportéry zásadním komplikacím v budoucnu. „Je to věc, která sama o sobě znamená další perspektivu české ekonomiky,“ řekl šéf resortu dopravy Kupka.
Ministři podle něj nehledí jen na řešení současné krize, ale i budoucí dopady na státní rozpočet. V případě zavedení cenového stropu i pro velké odběratele by byl dopad na státní kasu příliš velký. „V okamžiku, kdy bychom přijímali opatření, která stát povedou k bankrotu – kdo zaplatí bankrot? Občané a firmy,“ řekl Kupka.
Zasažení rozpočtu má podle něj přímý dopad na to, „jak se bude v zemi dařit investovat, jaké budeme mít finanční prostředky na zdravotnictví, na školství“. „Jsou to spojité nádoby,“ doplnil. „I ve složité situaci musíme hledat schůdný kompromis.“
Současná krize podle Kupky také ukázala, že energetický trh nefunguje dobře a bude se muset reformovat. „Pokud zároveň chceme dekarbonizovat, snižovat emise, musíme nutně změnit fungování energetiky,“ řekl.