Když nemá Babiš co říct, použije zaklínadlo
30. října 2019, MF DNES
V polovině července ohlásil předseda ODS Petr Fiala, že se pokusí dát dohromady koalici menších stran proti Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Přesto, že je načítací kvorum pro vznik takové koalice omezením, místopředseda občanských demokratů Martin Kupka tvrdí, že rozhodování Ústavního soudu nebude mít na jejich snahy vliv. Prý by si vzhledem k preferencím ODS poradili i za stávajících pravidel. Kupka dokonce tvrdí, že by stávající volební systém, který v roce 2000 „zařídila“ v době opoziční smlouvy jeho strana s ČSSD, nijak neměnil.
Uvítali byste, kdyby Ústavní soud zrušil, že se za každou ze zúčastněných stran koalice připočítává pro vstup do Sněmovny 5 procent? Pomohlo by vám to při tvorbě případné předvolební koalice?
To jsme takto nikdy nezvažovali. I s ohledem na aktuální preference ODS by to ani dnes nebylo nijak limitující.
Vláda není účastníkem řízení, přesto v tomto případě poslala k Ústavnímu soudu zamítavé stanovisko. Andrej Babiš tvrdí, že by se „destabilizovalo politické prostředí" a zrušení aditivního kvora je projev zbabělosti a neschopnosti tradičních stran. Co vy na to?
Andrej Babiš pokaždé, když nemá co říct a hledá nepřítele, použije zaklínadlo: „To tradiční strany.“ Je to samozřejmě nesmysl.
Aditivní kvorum ve volebním zákoně je produktem opoziční smlouvy mezi ČSSD a ODS z roku 2000. Pokládáte za chybu, že se tehdy vaše strana na změně volebního zákona v tomto smyslu podílela?
Já osobně bych současnou úpravu přepočtu neměnil. Jsem obecně pro co nejmenší účelové úpravy zákonů. A platí to pro situaci v roce 2000 i teď. Pro vítěze voleb je při nezbytném koaličním vládnutí aditivní kvorum nespornou výhodou.
Jak daleko jste v debatách o vytvoření možné předvolební koalice a s kým?
Věnujeme se teď práci na programu a jeho prezentaci. Soustředíme se hlavně na úspěch v nejbližších krajských a senátních volbách. To jsou naše aktuální priority.