Projekt Česká cesta do vesmíru představil aktivity na podporu vzdělávání nejmladší generace
2. září 2024, www.mdcr.cz
Dlouhodobý projekt „Česká cesta do vesmíru“ prezentovaný letos v červnu se kromě jiného soustředí také na vzdělávání žáků a studentů. Cílem je prostřednictvím vzdělávacích, osvětových a popularizačních aktivit podnítit jejich zájem o studium a kariéru zejména v technických a přírodovědných oborech.
Vedle ekonomických přínosů podpory české vědy a průmyslu má projekt vyzdvihnout potřebnost technických a přírodovědných oborů, a tím inspirovat nejmladší generaci k jejich studiu. „Naše věda i průmysl už teď pociťují nedostatek vzdělaných odborníků, kteří jsou zcela zásadní pro rozvoj hospodářství a Restart Česka. Proto je třeba vést mladé lidi k zájmu o technické obory. Podobně jako v minulosti lety do vesmíru inspirovaly technologické lídry posledních desetiletí, může český vesmírný projekt podnítit zájem o vědu a moderní technologie v nejmladší české generaci. Velkou inspirací a pozitivním vzorem pak může být i náš astronaut Aleš Svoboda,“ říká premiér Petr Fiala.
Aktivity projektu na podporu vzdělávání a mladých vědců představili v prostorách Hvězdárny a planetária Brno kromě premiéra Petra Fialy, ministr dopravy Martin Kupka, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek, ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek a další hosté.
Ministr dopravy Martin Kupka zde odstartoval výběr mladých kosmických ambasadorů. Pokud projdou několika koly, završí svůj výcvik účastí na akci Zero-G, při níž dvacítka studentů dostane šanci zažít stav beztíže na palubě speciálně upraveného letounu Airbus 310. Během zhruba hodinového letu piloti stroj opakovaně povedou po parabolické dráze tak, že při každé z parabol bude 20 sekund uvnitř letadla panovat stav beztíže jako na palubě kosmické stanice. Jde o nejvěrnější simulaci kosmického letu, jakou lze na Zemi dosáhnout.
„Bude to bezpochyby zážitek na celý život. Příklady ze zahraničí dokládají, že podobné nevšední setkání s moderními technologiemi vede k celoživotní fascinaci vesmírem a vědou. Studenti, kteří dostanou šanci vyzkoušet stav beztíže, se díky sdílení své zkušenosti stanou popularizátory kosmických aktivit mezi svými vrstevníky. Nepochybuji o tom, že mnohé z nich to bude motivovat ke studiu přírodovědných a technických oborů, které v České republice stále naléhavěji volají po mladých studentech,“ uvedl ministr Martin Kupka.
Ministerstvo dopravy organizuje pro tyto lety šestikolový výběr inspirovaný procesem výběru astronautů. První kolo bylo odstartováno dnes, na webu vzhurudovesmiru.cz se do něj mohou přihlásit studenti mezi 13 a 18 lety. Samotný let je plánován na konec března 2025.
Lety se simulací stavu beztíže slouží hlavně pro výzkum v prostředí mikrogravitace a provozuje je společnost Novespace, dceřiná firma Francouzské kosmické agentury (CNES). Pro ČR vše zajistí Evropská kosmická agentura (ESA).
Příkladem podobné aktivity je tým LASAR tvořený středoškolskými studenty, který letos zvítězil v prestižní celosvětové soutěži Conrad Challenge, a to hned ve dvou kategoriích ze tří. Studenti představili svůj projekt restartování nekomunikujících družic na oběžné dráze Země před odbornou komisí NASA a ovládli celou vědeckou soutěž. Získali cenu odborné poroty i veřejnosti. Jde o první podobný úspěch České republiky.
V první školní den byly představeny i další aktivity, do kterých se budou moci zapojit nejen školy a učitelé, ale zejména samotní žáci a studenti. Vzdělávací kancelář Evropské kosmické agentury pro ČR, ESERO Česká republika, připravila se svými partnery na stovku akcí během roku. Unikátní příležitostí pro žáky bude možnost naprogramovat reálné mikropočítače, které se s astronauty nacházejí na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Žáci se zapojí do aktivní oboustranné komunikace s družicemi na oběžné dráze nebo budou konstruovat vlastní rakety. Vyzkouší si také podmínky simulované vesmírné mise v rámci 24 a 100hodinových izolací a budou se ucházet o tituly Space Hero.
Pro českou vědu a hospodářství projekt „Česká cesta do vesmíru“ přinese možnost provést řadu experimentů a pozorování z oblasti medicíny, technologií a nových materiálů, které nelze realizovat na Zemi. To národnímu kosmickému průmyslu otevře více možností k uplatnění na globálním trhu.