360° CNN Prima News

24. srpna 2022, CNN Prima News

Na tom, co stojí za krizí, se kterou se nyní potýká Česká republika, se v pořadu 360° CNN Prima News neshodli ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka s místopředsedou hnutí SPD Radimem Fiala. Zatímco podle Martina Kupky lze nynější situaci připsat invazi na Ukrajině, podle opozičního politika stojí za vysokými cenami energie Green Deal, tedy Zelená dohoda pro Evropu, kterou iniciovala Evropské komise.

Celou debatu s Martinem Kupkou můžete zhlédnout na CNN Prima News.

„Je zřejmé, že na tuhle situaci žádný stát nemůže reagovat tak, aby dokonale zaplatil výkyv energií, který způsobila ruská invaze na Ukrajinu. To je ten pravý důvod,“ sdělil Martin Kupka jasně. Ohrazoval se tak proti kritice opozice, která často namítá, že vláda používá válku jako argument na cokoli.

„Největší vliv měla válka. Pokud chceme ven z problémů, musíme zjistit, jak využívat další zdroje. Ani já, ani vy jsme si útok na Ukrajině nevymysleli. A to je hlavní důvod zdražení,“ oponoval místopředseda ODS Martin Kupka. A kabinet Petra Fialy (ODS) podle něj udělal řadu užitečných kroků.

„Shodnou se na tom všichni, kdo rozumí energiím i ekonomice,“ obhajoval Martin Kupka kroky vlády. Koalice nyní například schválila návrh takzvaného úsporného tarifu, který pomůže domácnostem s vysokými cenami energií. Průměrná výše podpory s energiemi bude celkem zhruba 15 tisíc korun.

„Lidé nám vyčítali, že jsme šetřili, ale kdybychom to neudělali, tak by schodek rostl víc. To by se ohrozil rating, navýšily by se úrokové sazby. Česká republika je sice, co se týče zadlužení, na dobré pozici, roste to ale dramaticky,“ dodal Kupka.

štítky: # # # # # # # # # # # # #