Události, komentáře ČT24: Roste tlak na přerozdělování běženců

12. května 2022, ČT 24

Někteří z uprchlíků, kteří zůstávají v problematických podmínkách na pražském hlavním nádraží, ale i na některých dalších místech, si podle pardubického hejtmana Martina Netolického (ČSSD) přijeli do Česka pro pětitisícovou dávku, a když ji dostanou, vracejí se zpět. Podobně se vyjádřil i ministr dopravy Martin Kupka (ODS), podle nějž je možné, že některé z těchto lidí do Česka někdo organizovaně vylákal. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ovšem upozornil, že lidé, kteří zatím zůstávají na hlavním nádraží, představují jen půl procenta celkového počtu běženců v metropoli, žádá od vlády, aby co nejrychleji připravila celkové řešení uprchlické krize. Hřib, Kupka a Netolický diskutovali v Událostech, komentářích.

Celou debatu s Martinem Kupkou můžete zhlédnout na ČT24.

Na pražském hlavním nádraží přebývá několik stovek lidí, kteří přicestovali z Ukrajiny, a české úřady u nich zjišťují, zda nemají zároveň občanství v některé další zemi Evropské unie. O víkendu by se měla podle pražského primátora alespoň část z nich přemístit do stanového tábora v Troji.

Ministr dopravy Martin Kupka – pod jehož resort mimo jiné prostřednictvím Správy železnic spadá pražské hlavní nádraží – poznamenal, že existuje „vážné podezření, že příliv dalších uprchlíků vzešel z umělého podnětu“. „Tím v tomto případě nebyla bezprostřední hrozba válečného konfliktu v Zakarpatí,“ dodal. Zdůraznil, že je česká strana schopna pro ně vypravit návratový vlak.

Z dlouhodobého hlediska by podle Netolického i Kupky mohlo takové „sociální turistice“, o níž hovořil hejtman, zabránit poskytování naturální dávky namísto nynější peněžní. „Je to jedna část řešení. Na ní se pracuje. Je návrh, jak to upravit, aby byla možná hmotná dávka. Čili je to na stole a budeme to spouštět, jakmile to půjde,“ avizoval Kupka.

Ministr Kupka se ohradil proti ultimativnímu postoji pražského primátora Hřiba. Podle něj vláda na tom, co Kupka požaduje, již pracuje. „Výzva mi připadá mimoběžná. Výsledkem jsou zcela konkrétní kroky, které se dějí,“ ujistil.

Zdůraznil však, že vláda nemůže přerozdělování uprchlíků direktivně nařídit, je potřeba postupovat ve shodě s kraji a obcemi. „Nelze se zbavit problému v jednom městě na úkor dalších regionů. Musí to probíhat ruku v ruce na základě dohody těch, kterých se to týká,“ řekl Kupka.

štítky: # # # # # # # # #