Nálepky antiJermanová se nebojím. Mlčet ale nemůžeme, v kauze záchranářky lhala

11. června 2020, FORUM 24

Místopředseda ODS, poslanec a starosta Líbeznic Martin Kupka představil ambiciózní plán na výměnu vedení Středočeského kraje, v jehož čele aktuálně stojí hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO. Středočeši si zaslouží ve vedení lidi, kterým mohou důvěřovat, říká v rozhovoru pro deník FORUM 24. Současná krajská koalice navíc podle něj stojí v mnoha oblastech na mrtvém bodě, a jak dále uvádí, samosprávy musí kvůli dopadům koronaviru investovat a pomoci nastartovat ekonomiku. Opakovaně však zdůrazňuje, že prioritní zůstává změna poměrů v zemi. Co by totiž dříve rozpoutalo mediální bouři, dnes prochází takřka bez povšimnutí.

Proč jste se rozhodl kandidovat na pozici hejtmana Středočeského kraje?

Jsem přesvědčený, že si lidé ve středních Čechách zaslouží ve vedení lidi, kterým mohou důvěřovat, kteří svoje slova během jednoho týdne nepopřou třiatřicetkrát a nebudou lidem lhát. Střední Čechy si zaslouží zkušené politiky, kteří budou schopni v konkrétních krocích naplňovat svůj program. Na kandidátce jsou starostové, kteří mají za sebou konkrétní úspěšné kroky a tah na branku. A to je věc, kterou Středočeský kraj také potřebuje.

S tím lhaním narážíme na prokázaný fakt, že navzdory původnímu vyjádření současné hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové byla podána žaloba i na záchranářku Veroniku Brožovou, která na začátku nouzového stavu upozornila na nedostatek ochranných pomůcek na svém stanovišti. Nejde přitom zdaleka o první kauzu paní hejtmanky. Proč myslíte, že ji předseda hnutí ANO Andrej Babiš na pozici stále drží?

To je věc hnutí ANO. Naše zadání je nabídnout Středočechům lepší alternativu. Nemám potřebu vstupovat do jejich vnitřních poměrů. Teď navíc určitě řeší vážný problém v Brně. Mimochodem nedovedu si představit, co by se na mediálním poli událo jakékoli jiné straně, jejíž místopředseda by označil své politické hnutí za spojence podsvětí. (Bývalý místopředseda hnutí ANO a kandidát na hejtmana Jihomoravského kraje Petr Vokřál oznámil svůj konec v hnutí ANO na začátku června. Jako důvod uvedl právě napojení některých brněnských buněk hnutí na podsvětí. – pozn. red.) Myslím si, že by to dokonale stačilo na vážné změny nejen ve vedení samotného hnutí, ale i ve vládě.

Jak si tedy vysvětlujete, že hnutí ANO volební preference od voleb výrazně neklesly, ba naopak?

Uvidíme v krajských volbách. Přicházíme se srozumitelnou nabídkou a chutí změnit poměry v celé zemi. V tomto směru se nabízí i spojenectví dalších subjektů v pravicové části politického spektra.

V čele Středočeského kraje aktuálně stojí koalice hnutí ANO, ČSSD a KSČM. Jak hodnotíte spolupráci v uplynulých letech?

V prvním roce jsme spolupracovali s hnutím STAN a hnutím ANO na krajské správě. Na konci toho období to byla bohužel nepříjemná zkušenost, když se hnutí ANO prakticky rozhodlo pro jinou variantu. Z koalice jsme odešli po roce úspěšných kroků a změn ve středočeském zdravotnictví nebo v záchraně zadlužené kladenské a mladoboleslavské nemocnice. To se podařilo změnit, stejně jako se podařilo změnit poměry ve středočeském školství. Mimochodem, od té doby se ve školách ve středních Čechách nestalo vůbec nic. Obraz současné koalice třeba právě v oblasti školství je opravdu smutný. To chceme změnit. A vedle konkrétních řešení přinášíme lidem i hodnoty, které ODS vyjadřuje dlouhodobě. Pro nás je důležitý respekt vůči demokratickým principům, a to se projevuje i ve středočeském zastupitelstvu. Nyní třeba neumožnila koalice zvolení předsedy kontrolního výboru, což je role, která příslušela nejsilnější opoziční straně. Ale hnutí ANO spolu s ČSSD a komunisty znovu zabránilo tomu, aby měl kontrolní výbor svého legitimního předsedu.

V souvislosti s obcemi a kraji se nyní mluví o kompenzačním bonusu pro OSVČ, na jehož financování se musí samosprávy nuceně podílet. Premiér Babiš měl nyní starostce středočeských Mnichovic Petře Peckové (STAN) na schůzce přislíbit, že výpadek příjmů vláda obcím nahradí podle počtu obyvatel. Váš pohled?

My jsme přišli s tímto návrhem poprvé 20. dubna, kdy jsme to prezentovali i v Poslanecké sněmovně. Opravdu jsme soustředili tlak i spolu se Svazem měst a obcí, Sdružením místních samospráv a Spolkem pro obnovu venkova. Upozorňovali jsme od první chvíle na to, že když tímto způsobem ještě více klesají příjmy měst a obcí, tak to bude mít neblahý vliv na ekonomiku. To není tak, že by si kdokoliv ze starostů neuvědomoval, že logicky musí krize dopadnout na všechny. Jen v případě obcí a měst to s ohledem na financování kompenzačních bonusů dopadlo přímo na jejich rozpočty. Snažili jsme se najít finanční prostředky a přimět vládu k tomu, aby uvolnila peníze spravedlivě, aby se nezastavily investice, jelikož investice jsou přesně to důležité k tomu, aby se ekonomika rozbíhala.

Takže zcela konkrétně, jak by vypadala situace v Líbeznicích v dalších letech, kdyby pan premiér nedodržel svůj slib a peníze by byly obcím pouze odebrány?

Bohužel už v letošním roce by to znamenalo, že by se některé naplánované investice neodehrály. Lidé by nedostali práci. Jelikož máme za sebou i obrovský projekt výstavby školy v minulém roce, tak jsou pro nás možnosti značně omezené. Museli bychom některé investice odložit, což by byla škoda nejenom pro občany Líbeznic, ale i pro ekonomiku, protože to je přece motor, kterým může veřejná správa podporovat její rozhýbání. Proto jsme po tom volali, protože krok, který vláda plánovala, by byl v neprospěch celé země, nejenom obcí a měst.

Myslíte, že si vláda tyto dopady opravdu neuvědomovala?

Zjevně vyhověla až tomu tlaku, který se celé řadě opozičních subjektů podařilo vyvolat. ODS byla v tomhle směru lídrem toho tlaku. Nejvíce si uvědomuje, že tohle je problém pro celou republiku.

Už před koronavirovou krizí bylo vyčítáno nejenom vám, ale například i TOP 09, že je váš program jen „antiBabiš“. Jak nyní předejít nálepce „antiJermanová“? Neobáváte se toho?

Neobávám. Představili jsme konkrétní kroky. Ta kampaň je především pozitivní. Koneckonců i samotná podoba vedení kampaně ve formě dobrovolnických akcí jako čištění řek přece v žádném případě nenavozuje představu antiprogramu.

Na druhou stranu jste i přímo při zahájení kampaně opakovaně kritizovali jednotlivé kroky současného vedení kraje…

Ale to musí nutně zaznít v okamžiku, kdy vedení předvádí, co předvádí. Na to nemůžeme mlčet, a to nikoli z formálních důvodů, není přece v pořádku, že se vedení kraje tímto způsobem zachovalo. Podávat trestní oznámení v situaci, kdy by každý normální člověk vyhodnocoval věc s nadhledem, a především by uplatnil zájem vžít se do situace těch lidí a v opravdu mimořádně složité době je naopak podpořit.

Středočeský zastupitel a starosta Roztok Jan Jakob (TOP 09) vyzval paní hejtmanku na minulém zastupitelstvu k odstoupení. Bavili jste se o tom spolu?

Předložili jsme konkrétní kroky a požadovali jsme, aby se i v Záchranné službě odehrály konkrétní změny. Aby v okamžiku, kdy dal kraj na jednu stranu tohle najevo, ukázal konkrétními návrhy, že si středočeských záchranářů váží. Například v podobě obnovy vozového parku.

Jaká byla reakce paní hejtmanky?

Přislíbila konkrétní změny právě v podobě obnovy vozového parku, ale i prostředky na odměny záchranářů, za jejichž rychlé uvolnění jsme se mimochodem zasazovali v Poslanecké sněmovně. To byly zcela konkrétní věci. Samozřejmě jsme byli i ti, kdo chtěli mít jasno v tom, na koho vlastně bylo podáno ono trestní oznámení. Paní hejtmanka nejprve mlžila a pak zjevně lhala. V mnoha případech i na svém facebooku tvrdila, že to trestní oznámení na danou záchranářku nesměřovalo, ale přitom je v něm černé na bílém, že mířilo nejenom na vydavatele Našeho regionu, ale i na ni.

(Autor: Dominika Jeřábková)

Rozhovor vyšel na serveru Forum24.cz.

štítky: # # # # # # # # # # #