Myslí si Pelikán, že média jsou součástí obžaloby?

22. srpna 2017, INFO.cz

Pokud člověk nepatří k obdivovatelům velkého vůdce k lepší budoucnosti, nejspíš si nemyslí, že by Robert Pelikán byl mužem na svém místě.

Ministr Pelikán odmítl respektovat závěry, které směrem k soustavě státního zastupitelství vyslovila sněmovní vyšetřovací komise zřízená před rokem kvůli reorganizaci policie. (To je jasné, když je podle vašeho předsedy parlament žvanírna, není třeba ho respektovat!)
 
Ministr vedle toho dlouhodobě odmítá zabývat se úniky informací z vyšetřování do tisku Babišova vlastního holdingu, zejména do Lidových novin. Nic neudělal, ani když se objevily nahrávky, které přinejmenším naznačují, že části dokumentů ze spisů mohl dostávat do ruky Andrej Babiš a že mohl uvažovat o tom, jak a kdy je mediálně využít ve volební kampani. (Když něco pomáhá ANO vzbudit dojem hry podle pravidel a vyčistit ten matrix, je tu určitě v pořádku!).
 
A když se nakonec do věci s Babišovými nahrávkami vložila vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, Pelikán dlouho odmítal zbavit mlčenlivosti nejvyššího státního zástupce Zemana, ačkoli ten zbavil mlčenlivosti své podřízené vrchní státní zástupce. Nakonec Pelikán z nepříliš srozumitelného důvodu ustoupil a Zemana na poslední chvíli mlčenlivosti zbavil.
 
A do toho přijde nějaký pisálek z časopisu mimo holding, neupozorní, že je z časopisu mimo holding, a myslí si, že může nadčasově geniální a jedině pravdivé myšlenky pana ministra jen tak bez dovolení vydávat za jeho myšlenky. Všechno je jasné, policie se pokouší obviněním Babiše s Faltýnkem kvůli Čapímu hnízdu ovlivnit volby.
 
Není pochyby, že kdybychom nebyli dva měsíce před volbami a měli premiéra, který byl po celé čtyři roky uhranut Andrejem Babišem jako myška kobrou, musel by se Pelikán ze své funkce poroučet. Je totiž zjevné, že v případu trestního stíhání Andreje Babiše nebude Robert Pelikán nestranný. Lze očekávat, že ve vhodnou chvíli například podá nějakou tu stížnost pro porušení zákona a dořešení případu tak o něco oddálí. Mrazivý bonmot z komunistické éry, že obhajoba je součástí obžaloby, tak dostává novou podobu, kde se naopak obžaloba stává součástí obhajoby.
 
Na celé kauze mě nejvíc zaráží, jak si pan ministr mohl myslet, že uspěje se žádostí, aby Respekt již pořízený rozhovor nevydával. Znamená to za prvé, že Robert Pelikán moc dobře ví, jak daleko stojí v autu, když Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo obhajuje. A za druhé to znamená, že pan ministr je naiva a pod tlakem dělá chyby – sám pomohl Respektu udělat nepovedenému rozhovoru větší reklamu, než si zaslouží. Ale chápejme pana ministra, má to těžké, klidně si chudák mohl do včerejška myslet, že média jsou součástí obžaloby.
 
Že jsem před pár řádky tvrdil, že obžaloba je součástí obhajoby. No ano, to všechno je možné – nezapomínejme, že žijeme ve světě firmy řízené jako stát. Vlastně státu řízeného jako firma… Naštěstí jsou nadohled volby, které celému absurdnímu dění a ještě absurdnějším výrokům mohou učinit přítrž. Nic jiného to totiž udělat nemůže.
 

štítky: # # # # # # #