Kupka: Výpovědi bez důvodu musí mít jasná pravidla. Ve hře je i vyšší odstupné

11. února 2024, tn.cz

Národní ekonomická rada vlády (NERV) před nedávnem navrhla 37 opatření, která mají restartovat českou ekonomiku. Ta se soustředí i na pracovní právo, které by dle návrhu nově umožňovalo například podání výpovědi bez důvodu. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) to ale nemůže být jen tak.

Celou debatu s Martinem Kupkou můžete zhlédnout na TN.cz.

Podle ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky je v případě zavedení takového kroku nutné myslet na obě strany. „Problém přece není jen na straně zaměstnavatelů. Jde o to vytvořit podmínky i pro ty zaměstnance. Ve chvíli, kdy vidí jinde nějakou dobrou variantu, tak aby se mohli rychle domluvit i s nějakým jiným zaměstnavatelem,“ zdůraznil Kupka.

​Výpověď bez udání důvodu by tak dle jeho slov měla být opředená dalšími pravidly. „Nutně musí být svázána s dalšími výhodami a s dalšími podmínkami, například s vyšším odstupným. Pak to má smysl a přispěje to k tomu, aby byl trh pružnější," řekl Kupka.

Zajistit to, že děti budou chodit do školy, má i reforma, kterou před nedávnem představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ta má zjednodušit sociální dávky a zamezit tak tomu, aby se nestalo, že se na dávkách dá hřešit.

Podle Kupky jde ale především o to, aby děti chodily do školy. „Mám mnoho zkušeností ze Slovenska. Před řadou let se právě důslednou prací státu, ale hlavně lidí v obcích, podařilo dosáhnout toho, že děti začaly docházet do školy pravidelně," připomněl Kupka.

„Tlak na rodiny, aby tam děti opravdu poslaly, a když je nepošlou, tak o ty sociální dávky přijdou, měl výrazný efekt. Pokud má společnost růst, tak potřebuje vzdělané lidi. Potřebuje ty, kteří se opravdu od těch dalších fází práce budou schopné zapojit,“ uzavřel Kupka.

štítky: # # # # # # # # #