Jen další zbytečné papírování

27. ledna 2017, MF DNES

Ministr životního prostředí Richard Brabec nedávno v České televizi řekl, že díky parlamentem projednávané novele stavebního zákona ubude byrokracie a stavební řízení půjde rychleji. Vše podle něho zajistí tzv. koordinované závazné stanovisko.

 
Nevím, o čem mluvil, ale o projednávaném vládním návrhu bohužel ne. Koordinované závazné stanovisko v něm sice skutečně je, ale procesně je mnohem horší než tzv. sloučené řízení, které máme v zákoně už několik let a velmi dobře umožňuje spojit územní i stavební řízení a zkrátit tak projednávání projektů.
 
Na důkaz stačí jedna drobnost – po případném schválení novely vznikne nová povinnost, která jen ve Středočeském kraji bude znamenat dalších zhruba 15 tisíc papírů a razítek ročně. Zatímco dosud soulad projektu s územním plánem obce posuzuje příslušný stavební úřad v místě stavby, nově bude muset závazné stanovisko o souladu vydat odbor územního plánování na úřadu obce s rozšířenou působností! Takže například u nás na Praze-východ přibude práce městským úřadům v Říčanech a Staré Boleslavi – Brandýse nad Labem. Zřejmě budou muset najmout a patřičně vybavit nové úředníky, na což od státu nejspíš nedostanou ani korunu. A ti lidé se budou vyjadřovat ke konkrétním stavbám po celém okrese, aniž můžou územní plány detailně znát.
 
Vláda si před třemi lety předsevzala, aby člověk žádající o stavební povolení vešel do jediných dveří, za kterými se odehraje všechno – stavební úřad si získá potřebné souhlasy a stanoviska sám. Bohulibý a správný záměr. Jenže ani připravovaná novela v tomto směru nic nepřináší.

štítky: # # # # # # #