iHNed.cz: S fungováním železnice nejsem spokojený. Manažeři musí být odměňováni také podle zpoždění vlaků

17. října 2022, iHNed.cz

Do funkce ministra dopravy nastoupil Martin Kupka (ODS) v době, kdy železnici čekaly nemalé trable s nakupenými opravami a s tím souvisejícími zpožděními vlaků na hlavním koridoru. Vláda Petra Fialy (ODS) navíc převzala státní kasu v neutěšeném stavu a zejména před resortem dopravy stojí úkol najít další zdroje financí pro opravy a stavby silnic. Kupka si v tomto ohledu věří a slibuje řidičům také Portál dopravy, online žádosti o řidičáky, ale také zrušení velkých technických průkazů, které už v pátek v rámci novely zákona schválila sněmovna. Rozhovor poskytl HN v době, kdy železnice čelila už druhý den hodinovým zpožděním na hlavním koridoru kvůli převrácenému nákladnímu vlaku, který převážel cisterny s nebezpečnými látkami.

Informovali podle vás Správa železnic či dopravci cestující dostatečně, co se týká pondělní nehody vlaku na hlavním koridoru a zajištění náhradní trasy?

Dobře informovat je jedním z hlavních úkolů Správy železnic. Máme zanalyzované informační toky a vím, že je potřeba, aby Správa železnic komunikovala lépe. Sice může dojít k osobnímu selhání, ale je nutné co nejlépe informovat občany, omluvit se jim a říct, co mají čekat. Například aplikace Českých drah Můj vlak se ukázala jako užitečná a informovala co nejrychleji, během minut.

Ne každý ji však má, byli informováni i lidé v nádražních halách?

Víme, že se cestující dozvídali informace se zpožděním. Například v Čelákovicích informoval o zpožděních také městský rozhlas. Důležité informace se tak dostaly i k lidem, kteří se teprve na vlak chystali. Pro celkové vyhodnocení čekáme na odezvu od dopravců, jak rychle obdrželi zprávy od Správy železnic, a data sbíráme i od ní. Je naším zájmem, aby nic nepřikrášlovali. Směrodatná je pro nás i zpětná vazba od cestujících, třeba ze sociálních sítí.

Například na informační tabuli v Praze na hlavním nádraží podle mých zkušeností bez jakéhokoliv vysvětlení mizely spoje, které byly najednou zrušeny. Na informacích Českých drah nikdo nebyl, aby lidem vysvětlil, proč a zda vlak jede. Ráno se lidé až ve vlaku dozvěděli, že spoj na koridoru končí v Kolíně a pak si každý musí najít jiný vlak. To nevypadá na dobrou informovanost cestujících.

Všechny spoje se na trať nepodařilo vměstnat. Ale nerozporuji, že lidé měli právo na přesné informace. Proto analyzujeme reakce cestujících a odpovědí ministerstva bude zevrubná analýza, jaké informace a jak rychle doputovaly k lidem. A i z toho, co mi říkáte vy, je zřejmé, že tohle je věc, kterou musíme dotáhnout do konce. Očekáváme, že analýza bude během týdne.

Celý rozhovor čtěte na iHNed.cz.

štítky: # #