CNN Prima News: Dostavit pražský okruh a dálnici D35. To jsou priority silniční dopravy

25. září 2021, CNN Prima News

Dálniční okruh kolem Prahy a dálnice D35 mají získat status staveb národního zájmu a znamenají prioritu pro ODS. V předvolební debatě CNN Prima NEWS to řekl Martin Kupka, místopředseda strany, náměstek hejtmanky Středočeského kraje, starosta obce Líbeznice a poslanec ODS.

Celý rozhovor s Martinem Kupkou můžete zhlédnout na CNN Prima News.

„Je třeba, aby se na obě komunikace našly finance a vystavěly se co nejrychleji,“ poznamenal Kupka. Jenže… „U pražského okruhu se často točíme dokola kvůli špatnému až hloupému statusu systémové podjatosti. Vždyť nyní rozhoduje o námitkách pro územní rozhodnutí pro stavbu silnice 511 pražského okruhu mezi dálnicí D1 a Běchovicemi Krajský úřad Jihočeského kraje,“ poukázal na nesmyslnost a letité průtahy, kvůli kterým hlavně tranzitní nákladní doprava směřující z dálnice D1 na Hradec Králové, Mladou Boleslav, Liberec či Ústí nad Labem, tedy také do Polska a Německa, stále projíždí Prahou a hustě obydlenými částmi, jako jsou Spořilov či Zahradní Město.

Podle Martina Kupky to může vyřešit souběh několika faktorů. Prvním je významné zjednodušení povolování liniových staveb i na základě nového zákona. „Je důležité se rychle naučit využívat nové nástroje, které v legislativě jsou. Například zákon o urychlení liniových staveb, kde už je možné spojovat stavební a územní rozhodnutí v jeden proces,“ vysvětlil poslanec ODS.

Za zásadní považuje vznik speciálního stavebního úřadu, který by se věnoval liniovým a dopravním stavbám, je potřeba ho co nejrychleji uvést do praxe. „Byl bych pro, aby i silnice druhé a třetí třídy přešly pod specializovaný stavební úřad, který tu bude od toho, aby rozhodoval o liniových stavbách, které přecházejí přes více správních celků. Aby měl možnost rychleji rozhodovat,“ doplnil Martin Kupka s tím, že jako starosta středočeské obce nedaleko Prahy ví, s jakými problémy se potýkají řidiči na silnicích nižších tříd.

Podle Kupky bylo v dobách vlád ODS patrné, že i když se země nacházela ve složitější ekonomické situaci, tak šlo na výstavbu dálniční sítě vůči HDP víc procent než v posledních letech. „A k tomu se musíme vrátit. Je třeba zastavit mnoho zbytečných výdajů do velkých dotačních titulů pro velké koncerny, aby stát neutrácel zbytečně, ale aby rozproudil ekonomiku, která mu bude přinášet peníze,“ nastínil Martin Kupka.

Martin Kupka našel ještě další důvody, proč dálnice a rychlostní silnice v Česku vznikají tak pomalu: „Nejvíc nás pálí doba přípravy klíčových staveb a odpor vůči nim. Zásadní je, aby stavební povolení netrvalo 15 let, ale abychom ho dokázali zajistit v řádu několika mála let. Navíc projektanti někdy uvedou nadnesenou, zbytečně dlouhou dobu realizace. Chceme lhůty realisticky zkracovat, aby byl čas přiměřený, ale co nejkratší.“

štítky: # # # # # # # # # #