Odkdy umí tablet vytisknout účtenku?

23. února 2015,

S centrální evidencí tržeb je to od počátku voľaké divné. Loni před koncem roku ještě ani nebyl hotový návrh příslušného zákona, ale na ministerstvu financí už se připravovalo zadání zakázky. A protože při boji proti Palermu účel světí prostředky, uvažovalo se o přidělení této čtvrtmiliardové zakázky bez soutěže státnímu podniku zřízenému právě za tímto účelem.

 
Vysvětlením tehdy bylo, že je vhodné, aby citlivé záležitosti obsahující data o podnikání všech subjektů v zemi spravoval sám stát, a ne nějaký externí dodavatel, u kterého by nemusela být ochrana dat stoprocentní. Andrej Babiš dokonce údajně připustil, že se o věci bude radit s Piráty proslulými tím, že by nejraději zveřejňovali úplně všechny informace, které stát má.
 
Od té doby ovšem o zakázce není slyšet. Můžeme jen spekulovat, jestli v Letenské ulici přemýšlejí, jestli nezaložit další státní podnik. Těžko si totiž představit, že máme-li únor 2015, mohl by od ledna 2016 fungovat řádně vysoutěžený, poměrně robustní počítačový systém schopný komunikovat současně možná i s desítkami tisíc pokladen, které budou chtít ověřit svou transakci včetně 18 korun za koupi MF DNES ve stánku v metru. A tak si stát bude muset nejspíš i ty počítače vyrobit sám.
 
Ale pojďme dál. Andrej Babiš a jeho zaměstnanci z ministerstva i z hnutí ANO nás všechny dlouhodobě ujišťují, že zavedení elektronické evidence tržeb bude mít jen pozitiva spočívající ve zvýšení výběru daní a minimální dopady na podnikatele – na spojení se servery finanční správy bude stačit mobil nebo tablet. Poslední dobou, zejména od předložení návrhu zákona do připomínkového řízení, už o tom Babišovi lidé moc nemluví – mohli by totiž dostat otázku, jak se z tabletu nebo mobilu bude tisknout účtenka, modla, kvůli které se to všechno dělá. Ono to prostě nebude tak prosté.
Představme si třeba pekaře, řezníka nebo zelináře, který jede prodávat zboží na farmářský trh nebo někam vedle autobusového nádraží či stanice metra. Aby splnil požadavky elektronicko-evidenčního zákona, koupí si a bude s sebou vozit tiskárnu, bude se tedy muset postarat, aby mu někdo na místo prodeje dovedl elektřinu, nebo zainvestovat do tiskárny s baterií a pak doufat, že mu nepřijde moc lidí, aby se rychle nevybila… Takže nakonec z toho skutečný profit budou mít výrobci termopapíru a tiskáren, rozhodně ne ten drobný živnostník. Druhá varianta je, že milý pekař nebo řezník nějaký prodej na ulici nechá plavat. Pak budou biti zákazníci, protože přijdou o místo, kde si mohli dobře nakoupit. Jen jestli právě o tohle nejde – aby místo na farmářský trh lidé chodili do supermarketů kupovat polystyrenové náhražky od různých velkopekařů a velkořezníků.
 
A co třeba poštovní doručovatelky, které někomu ponesou balíček na dobírku? Ty asi přihodí tiskárnu do své beztak prázdné kabely? Nebo v rámci zlepšování služeb státu budou lidé muset kvůli jakékoli finanční úhradě na poštu? A instalatéři, kominíci, prostě všichni, kdo chodí za svými zákazníky? Ti prostě tablet s tiskárnou přihodí do kabely k nářadí a je to!
Jsem dalek toho, že bych kritizoval jakoukoli smysluplnou snahu vybírat lépe daně. Když má ministr financí pocit, že majitelé restaurací a hospod uměle snižují příjmy, ať tam pošle společnou kontrolu z MF a MFD (já vím, že na daňové kontroly nechodí lidé z ministerstva financí, ale jako vtip se to nabízí), aby přistižené delikventy nejen odhalili, ale rovnou z nich i udělali odstrašující případ!
 
Ale buzerovat kvůli nějakému konečnému počtu nepoctivců úplně všechny včetně zákazníků, kteří budou popotahováni, že si nevzali účtenku, to je hloupost. Ale už jsme si zvykli. Co čekat od podnikatele v petrochemii, který řeší mnohamiliardové karuselové podvody s ropnými látkami tím, že bude vidět do účetnictví úplně všem plátcům DPH v zemi…
 

štítky: # # # # #