Události, komentáře

28. května 2019, ČT 24

V Událostech, komentářích debatoval místopředseda ODS Martin Kupka a předsedové TOP 09 Jiří Pospíšil, STAN Vít Rakušan, KDU-ČSL Marek Výborný a o budoucnosti české pravice. Shodli se na tom, že chtějí spolupracovat na konkrétních volbách a projektech. Slučování si však žádný z nich nedovede představit.

Celý rozhovor s Martinem Kupkou můžete zhlédnout na ČT24.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:
Jednání v Bruselu právě skončilo a už se objevují první reakce. Předseda Evropské rady Donald Tusk před chvílí zdůraznil, že prezidenti a premiéři dnes nemluvili o možných jménech kandidátů do čela Evropské komise, ale o způsobu, jak ho najít. Německá kancléřka Angela Merkelová pak uvedla, že unijní lídři chtějí znát jméno nového šéfa komise na summitu 21. června. Výsledky českých voleb do Evropského
parlamentu dnes vyšly ve sbírce zákonů. O debaklu sociální demokracie, která nezískala ani jeden mandát, jednal poslanecký klub ČSSD, nikdo z jeho členů tak neodchází, strana chce problémy podrobně probrat. Podle prezidenta Miloše Zemana může za neúspěch výměna ministra Antonína Staňka i nevýrazný lídr kandidátky.

Miloš ZEMAN, prezident republiky:
Já jsem se až do nedávna domníval, že se jedná o skokana na lyžích a až asi před 14 dny mě někdo vysvětlil, že ten skokan se jmenuje Ploc a nikoli Poc.

Jan HAMÁČEK, ministr vnitra /ČSSD/, vicepremiér:
Pavla Poce pokládám za zkušeného politika, za člověka, který na rozdíl od některých jiných v tom Evropském parlamentu pracoval.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:
Pravicové strany naopak pokládají své zisky v evropských volbách za úspěch. I proto by TOP 09 příště ráda zopakovala spolupráci se Starosty.

Miroslav KALOUSEK, předseda poslaneckého klubu /TOP 09/:
Jedny volby skončily, druhé volby jsou před námi za rok a půl, jsou to volby do krajských zastupitelstev a já pevně doufám, že ty koaliční kandidátky do krajů se podaří udržet, protože ta koaliční práce má smysl.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
A o tom, jak jsou si středopravé strany skutečně blízko, zda se tady rýsuje možnost nějaké širší spolupráci, budeme teď hovořit se zástupci čtyř z nich. Jiří Pospíšil, TOP 09. Dobrý večer.

Jiří POSPÍŠIL, předseda strany /TOP 09/:
Dobrý večer.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Vít Rakušan, hnutí STAN, dobrý večer.

Vít RAKUŠAN, předseda hnutí /STAN/:
Dobrý večer.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Marek Výborný, lidovci.

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/:
Dobrý večer.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
A není potřeba dodávat, že všechno jsou šéfové těch stran nebo hnutí a Martin Kupka z ODS, místopředseda strany.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Dobrý večer.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
V zástupu předsedy Petra Fialy, který se omluvil z časových důvodů, ještě jednou dobrý večer vám všem. Pane Pospíšile, než se podíváme dopředu, pojďme se podívat ještě krátce zpátky. Byla, když se bavíme o spolupráci vašich stran a stran potenciálně jiných nebo hnutí, byla chyba, že jste tříštili hlasy, abych použil slovo pana Kalouska a nedohodli se na spolupráci s Evropou společně nebo Hlasem, jak tedy tvrdí pan Kalousek, který doslova řekl: „Když někoho odmítáte za partnera, nemůžete mu klást za vinu, že do toho jde sám.“

Jiří POSPÍŠIL, předseda strany /TOP 09/:
Já to vyjádření pana předsedy Kalousky nazývám syndromem bývalého předsedy. Opravdu beru to spíš s určitým humorem a nadsázkou. Nám se podařilo s kolegy z hnutí STAN, s panem kolegou Polčákem, panem předsedou Rakušanem domluvit koalici, na které se účastní 17 politických subjektů, STAN, TOP 09. Zelení, Liberální ekologická strana a našich 13 regionálních stran. Byl to opravdu náročný projekt a já jsem šťastný, že se nám to povedlo dát dohromady, že jsme dohnali společně, promiňte, volební program a že jsme tu kampaň společně výborně zvládli, to znamená, naopak se ukázalo, že jak TOP, tak STAN jsme schopni se domluvit a že to voliči oceňují.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Dobře, ale podívejme se na ta dvě uskupení. Proč vy jste osobně se nechtěl s nimi domluvit na spolupráci, byla by to /není rozumět/ pro Vás nebo ne?

Jiří POSPÍŠIL, předseda strany /TOP 09/:
Ne, mluvíme o panu Teličkovi, který zkrátka ke vší úctě k němu, byť je to pracovitý a výkonný europoslanec, tak je to člověk, který byl člen KSČ, který byl lídrem hnutí ANO. My jsme strana, která se vymezuje vůči hnutí ANO a pro některé naše voliče by takováto spolupráce byla naprosto nepřijatelná, to jsme si jaksi ve výzkumech zjistili.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Pan Štětina, váš bývalý kolega, řekněme?

Jiří POSPÍŠIL, předseda strany /TOP 09/:
Kolega, nikoliv člen TOP 09, to zdůrazňuji.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
To jsem nechtěl říct.

Jiří POSPÍŠIL, předseda strany /TOP 09/:
Ano, se sám rozhodl před Vánoci ukončit spolupráci za halasného mediálního oznámení, že s TOP 09 a s jejím vedením nechce mít nic společného, bylo to tedy jeho jednostranné rozhodnutí a pokud vím, tak někteří kolegové ze STAN s ním ještě hovořili a bavili se o tom, zda případně přesto nechce kandidovat společně s námi. Takže to rozhodnutí nebylo o nás, ale o panu Štětinovi, který si založil vlastní politickou formaci a my to respektujeme.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Takže, jestli to chápu správně, ta interpretace toho, co se vlastně stalo, se liší mezi vámi a panem Kalouskem.

Jiří POSPÍŠIL, předseda strany /TOP 09/:
No je to tak, je to tak.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Pane Rakušane, jak moc jste tedy při zvaní dalších subjektů nad rámec toho, co tady zmínil pan Pospíšil, v té koalici skutečně řešili?

Vít RAKUŠAN, předseda hnutí /STAN/:
Řešili jsme to velmi, samozřejmě ten formát, jak už bylo zmíněno, byl velmi široký. My jako Starostové a nezávislí jsme vlastně do toho formátu přivedli i Stranu zelených, já musím uznat, že třeba ne úplně všude v TOP 09 se to nejdříve setkalo s nějakým nadšením, ale finálně když vidíme ten výsledek těch voleb do Evropského parlamentu, se to ukázalo jako vhodné rozhodnutí, my jsme skutečně oslovovali i pana Štětinu, bavili jsme se s ním i před těmi volbami, zda by nezvážil aby právě ty hlasy nebyly tříštěny, nicméně v té době už to bylo nějaké jeho rozhodnutí. A na druhou stranu ta integrační velikost toho celého našeho projektu už opravdu byla značná a my jsme si prostě věřili i v této sestavě. Já bych nerad zapomínal i na výrazná lokální sdružení. My se nebavíme o nějakých městských partičkách, my se bavíme o Jihočeších, my se bavíme o Východočeších, o těch sdruženích, které tradičně mají velký úspěch v krajských volbách a to, že prostě na tu kandidátku šli, tak tomu taky velkou váhu a legitimitu dalo.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Nicméně teoreticky to uskupení mohlo být ještě větší, protože vaše hnutí na podzim vyzvalo nejenom TOP 09, ale i lidovce k tomu, abyste šli do eurovoleb společně, byla chyba, že se nakonec nepodařilo lidovce získat na vaši stranu?

Vít RAKUŠAN, předseda hnutí /STAN/:
Bylo to svobodné a jasné rozhodnutí lidovců, zase já oceňuji to, že nám samozřejmě tu informaci dali včas, nebylo to žádné napínání do poslední chvíle. Lidovci zvolili samostatnou cestu. Možná se nakonec ale ukazuje, že v nějaké povolební matematice, když se podíváme na ty mandáty, a já lidovcům k jejich úspěchu každopádně gratuluji, získali dva mandáty, a já si prostě vlastně nejsem jistý, pokud by to bylo v tom společném formátu, zda by to přineslo něco navíc. Možná totéž, možná nakonec dokonce o jeden mandát méně, bylo to jejich svobodné rozhodnutí, lidovci ukázali, že byli schopni uspět, my v tomto formátu jsme uspěli výrazně.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Pane Výborný, váš pohled na tohle to? Zda to byla chyba, že jste nešli nakonec, protože cílem tohohle setkání je samozřejmě bavit se o budoucnosti, ale vycházíme z toho současného stavu. Byla chyba, že jste nešli do té koalice dohromady se dvěma ostatními sdruženími, stranami?

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/:
Ne, já myslím, že nebyla chyba. Víte, spojovat se musíte ne proti někomu ale pro něco. A když se podíváte na ten výsledek, tak kolegové v té koalici udělali 11,6 %, čili dvakrát 5,8, za STAN nějaký dramatický nárůst voličské podpory taky není. A KDU-ČSL se podařil výsledek, který je přes 7 %, 7,2 % a my jsme samozřejmě byli těmi, kteří jsme spojovali. My jsme taky nalezli podporu u řady menších subjektů, na té řekněme konzervativní části politického hřiště, připomenu, že KDU-ČSL podpořili i osobnosti na kandidátce z řad Evropských demokratů, Koruny české, Konzervativní strany a právě proto, že jsme měli tento společný hodnotový základ, tak jsme dokázali transparentně a srozumitelně voliče oslovit. Já se obávám, že v okamžiku vytvoření toho širšího bloku, který by neměl tento hodnotový základ, že by to naopak a nakonec i průzkumy nám to ukazovaly, působilo vůči voličům odpudivě.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
A pojďme se teď podívat na to hlavní téma, to znamená možné spojování, fúze, integrace, ať tomu říkáme jakkoliv, do budoucna, takže 3/4 z vás, to znamená, ty 3/4 sedící na pravé straně oscilujete kolem hranice zvolitelnosti do Poslanecké sněmovny. Pane Kupko, budeme, podle vás svědky v dohledné době nějakého podobného sňatku jako kdysi v roce 95, pokud se nepletu, ODS a KDS tehdy a pokud bych zůstal u té terminologie rodinného práva, možná tam šlo tehdy o adopci, ale budeme svědky něčeho podobného ve vztahu mezi ODS a KDU-ČSL?

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Já myslím, že se adopce ani fúze nechystá, že nic takového není na obzoru. Že přirozeně ty politické subjekty budou i v těch krajských volbách, které jsou vlastně nejblíž, region po regionu vyjednávat to, jak by mohly třeba vypadat spolupráce jak po volbách, logicky, tak před volbami.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Ale já se ptám na něco za rámec ad hoc spolupráce v konkrétních volbách. Ptám se na to, jestli si dokážete v dohledné době představit, že by ODS a KDU-ČSL byla jedna strana, byť by se jmenovala tady tím způsobem?

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
To já myslím, že si nedovede představit nikdo. Myslím, že ty dvě strany i pro svoji historii mají pevné místo na české politické mapě. A samozřejmě, že je naprosto na místě se bavit o tom, jaká může být další spolupráce, jaké jsou naše společné zájmy, jaké jsou také naše společné hodnoty, tam je možné hledat společný jmenovatel, ale je také jasné a ukázaly to i volby do Evropského
parlamentu, že ODS se svojí konzistentní politikou do těch voleb nastoupila a dokázala získat poměrně významnou oporu veřejnosti. A ten výsledek je možné hodnotit za úspěch, a je to samozřejmě i příslib do dalších voleb k tomu, že stavíte-li politiku opravdu na hodnotách, na programu, tak že to českou veřejnost oslovuje. Ale to samozřejmě zároveň také říká, že pokud nechceme sklouznout to, co vyčítáme Andreji Babišovi a hnutí ANO, názorovou nestálost, programovou vágnost, že se změní názor ze dne na den podle toho, jak ukáží volební průzkumy, tak to také znamená velmi pečlivě sledovat opravdu to, na jakých hodnotách, na jakém programu ta politická strana staví a nezradit tuhle základní linii.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Pane Výborný, vy jste tedy sice souhlasně kýval, na druhou stranu loni v prosinci, pokud jste nepletu, jste řekl, že to sice není otázka příštích voleb, ale že si dokážete teoreticky a teď otázka je jak moc prakticky, představit spolupráci po vzoru německé CDU-CSU s ODS.

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/:
KDU-ČSL v těchto evropských volbách získala o 21 tisíc hlasů víc, než v roce 2014, čili my jsme ukázali naprosto jednoznačně i pod novým vedením, že KDU-ČSL, křesťanská demokracie je plnou součástí toho politického spektra v České republice. Já si nedovedu představit žádné fúze a slučování, už pro tu naši stoletou historii, KDU-ČSL oslavila 100 let. A skutečně my jsme v tuto chvíli středopravicová konzervativní proevropsky orientovaná politická strana. Ale já jako předseda jsem se sešel s předsedy všech zde přítomných politických stran po našem sjezdu a řekli jsme si dvě věci: zcela jistě chceme spolupracovat na úrovni Poslanecké sněmovny a Senátu a už to činíme, zítra jsme svolali mimořádnou schůzi, kde chceme řešit tu trapnou situaci s financováním sociálních služeb, protože není možné, aby si vláda brala rukojmí z řad těch, kteří se o sebe nemohou sami postarat. Takže ano, na půdě sněmovny si myslím, že ta spolupráce funguje a já vždycky budu jejím příznivcem a budu pro to dělat maximum. A druhá věc, za rok jsou krajské a senátní volby a i o tom jsme se s pány předsedy kolegy tady bavili a samozřejmě ad hoc kraj od kraje, protože jsou nějaké regionální situace, které se liší, já si dovedu představit, že se budeme bavit o spolupráci v jednom kraji například s ODS, v jiném kraji se můžeme bavit o spolupráci se STAN, případně s TOP 09, jinde bude KDU-ČSL, kde je silná, třeba kandidovat samostatně, protože například tím vytvoříme nějaký koaliční potenciál, na základě výsledků těch krajských voleb tak, abychom dokázali skutečně ty antisystémové, případně populisticky nacionalistické strany dostat mimo ty rozhodovací pravomoci i na úrovni krajů.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Pane Rakušane, za jakých podmínek byl pro vás bylo přijatelné a představitelné užší spojení s TOP 09? Já vím, že ten váš vztah je trošku komplikovanější, vy jste byli svobodní, pak jste byli manželé, pak jste se rozvedli, pak jste se možná registrovali zase, pokud bych měl použít tuhle tu terminologii. Dokážete si představit, že byste se znovu vzali?

Vít RAKUŠAN, předseda hnutí /STAN/:
My momentálně s TOP 09 o sňatku neuvažujeme, ale to neznamená, že bychom nebyli schopni spolu spolupracovat. Já jsem koneckonců kandidoval i do té předsednické funkce hnutí STAN s tím úmyslem, aby hnutí STAN jako svébytné a zajímavé hnutí, které tady existuje od roku 2004 na naší politické scéně, vyrůstá zespoda a má prostě své autentické kořeny, aby také silným a samostatným hnutím bylo. Ono se ukazuje, že v některých typech voleb dokážeme voliče oslovovat velmi kvalitně, dobře a významně, je to v komunálních volbách, v krajských volbách napříč republikou, v senátních volbách a koneckonců i do Poslanecké sněmovny jsme se samostatně dostali. Samozřejmě teď přichází doba, kdy jsou na řadě krajské volby, STAN má obrovské ambice, má ambice zvýšit počet svých hejtmanů, v některých krajích dokonce zvítězit a pokud se nám tady povede najít formát, třeba spolupráce s TOP 09 v Libereckém kraji. Pan kolega Půta dlouhodobě bere na kandidátky Starostů pro Liberecký kraj zástupce TOP 09 i zástupce KDU-ČSL, dává je na volitelná místa, to je jeden z těch modelů spolupráce, určitě jich je víc. A tady souhlasím s panem kolegou Výborným, ta situace je kraj od kraje jiná. My máme kraje, kde si připadáme velmi silní a kde je ta značka tradičně zapsaná, umíme si ale představit i koaliční formáty s jinými stranami a možnosti různé spolupráce, tedy…

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Volby do Poslanecké sněmovny. To je možná trošku jiná disciplína, než krajské volby.

Vít RAKUŠAN, předseda hnutí /STAN/:
Je to určitě jiná disciplína, ale podmínkou pro to, abychom vůbec otestovali nějaké modely spolupráce je právě úspěch v těch krajských a senátních volbách.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Pane Pospíšile, díváte se na to úplně stejně? To znamená, že test v krajských volbách, podle toho, jak to dopadne, tak se.

Jiří POSPÍŠIL, předseda strany /TOP 09/:
Já to vidím, pane redaktore, velmi podobně. Já jsem od počátku říkal, že já podporuji spojování. Už jenom proto, že když se podíváte na matematiku výpočtu mandátů do
Poslanecké sněmovny, tak 3 strany kolem 5 %, i když překročí 5 % hranici, tak mají mnohem méně poslanců, než jedna 10 či 15 % strana, to je realita. A k tomu spojování. Já jsem varoval před tím, že nemůžeme dopadnout, jako dopadl pokus spojení vážených kolegů ze STAN a KDU-ČSL, když si to přálo vedení těch stran, ale členská základna to nepřijala a to spojení se rozpadlo. To je i pro nás mementem, proto my postupujeme po krůčcích, byť to někdo může vnímat, že jsme příliš málo ambiciózní, použiji tento moderní termín a proto jsme nejprve první test udělali zde v Praze, kde jsme postavili společnou kandidátku, uspěli jsme, máme stejně mandátů, jako favorité do voleb Piráti zde pro Prahu a jsme součástí zde vládní koalice. Druhý pokus, tady jsem velmi rád, že nakonec kolegové přivedli a oslovili právě významná regionální sdružení, že to nebyla pouze dvojkoalice, ale doplněná dalšími politickými stranami včetně těch enviromentálních, tak opět jsme úspěšní, máme tři mandáty, stejný výsledek, jako měli favorité Piráti. A teď je o dalších volbách se budeme bavit, a upřímně řečeno, u krajů to bude kraj od kraje, my jsme připraveni, se o tom s ostatními potkat, už se bavíme s panem kolegou Rakušanem a vedením STAN, že si budeme řešit každý kraj individuálně. A já doufám, že se domluvíme a že výsledek tedy bude společná spolupráce v jakých formách to potom budeme řešit. A může to být předzvěst potom toho, že třeba do těch parlamentních voleb najdeme opět nějaký společný formát spolupráce, ale prosím, jsme na počátku, nechtějte po mě, abych říkal nějaké konkrétní podoby ta spolupráce má mít.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Ne, já pro vás a my nejsme ani seznamka tady je Česká televize, abychom fungovali pro to, abyste.

Jiří POSPÍŠIL, předseda strany /TOP 09/:
Ale už jste nás zaregistrovali.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Ne, ale to vy jste udělali těsně před volbami do Evropského parlamentu, mně šlo spíš o to, abychom se vrátili k tomu, o čem jsme se bavili na začátku, když máte tak rozdílné pohledy na některé věci u Vás ve straně s panem Kalouskem, možná i s panem Schwarzenbergem, jestli se jste schopní ohledně, neříkám nutně fúze, ale spolupráce s ostatními stranami shodnout na cestě dál, i po vašem, například podzimním sněmu?

Jiří POSPÍŠIL, předseda strany /TOP 09/:
Pane redaktore, já tady otevřeně řeknu, dneska mi předsednictvo strany, všichni členové předsednictva mají jasný názor na spolupráci se STAN, podporují to, je to jasná linie strany a pohled pana předsedy Kalouska, řekl bych, že je výrazně menšinový.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Myslíte si, že skutečně za ním stojí méně lidí, než stojí za Vámi?

Jiří POSPÍŠIL, předseda strany /TOP 09/:
My jsme demokratická strana, to rozhodne u nás samozřejmě sněm, ale chci upozornit na jednu věc, že ani pan předseda Kalousek nepopírá tu spolupráci s ostatními stranami. To, že se lišíme v interpretaci výsledku voleb, my to považujeme za velmi dobrý výsledek, použiji slova pana předsedy, čestného předsedy Schwarzenberga z dnešního jednání, snad mi to promine, že on to vnímá jako odraz ode dna, také to hodnotí pozitivně, tak to jsou slova, většiny, 90 %, možná ještě většího podílu vedení TOP 09 z širšího předsednictva.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Pane Kupko, vaše strana je logicky a dlouhodobě rozkročená mezi nejrůznější frakce. Mě by zajímalo v téhle té věci spolupráce například s KDU-ČSL, případně s dalšími stranami. Do jaké míry tam existuje jednota a do jaké míry jsou tam různé pohledy na to jak dál?

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Pro mě informace o frakcích je novinka, je jasné, že jak je to pořád velká strana.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Jste poměrně velká strana.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Pořád velká, takže těch názorů tam má být a logicky je tam nepochybně víc. Já už jsem to naznačil, tady není možné předpokládat, že se v přímém přenosu České televize bude odehrávat jednání o předvolební spolupráci. Nicméně pro nás je důležité na začátku se shodnout na základních pravidlech a samozřejmě na základních programových hodnotách. A tam samozřejmě je možné vidět blízkost s tradiční konzervativní stranou, křesťanskou, to nepochybně ano, ale v jiných věcech se naopak lišíme poměrně významně. Lišíme se třeba v našem postoji k Evropské unii, ten náš je, řekl bych, kritičtější a praktičtější a také se ukazuje, že to byl pohled správným směrem a…

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Tady je eufemismus dneska.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
A myslím, že v tomhle směru prostě to vyjednávání bude muset být založeno opravdu na začátku na tom, že i členské základny budou vidět v té spolupráci jak samozřejmě pragmatický, pozitivní výsledek, tak i onu programovou blízkost. Koneckonců, když jsme říkali, někdo má čepici, někdo má program, no tak to nejde hned zradit, nechceme to zradit.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Pane Výborný, nemá nakonec pan premiér Babiš pravdu v tom, že vás teď spojuje hlavně opozice vůči němu samotnému a pokud on nebude tím člověkem, vůči kterému vy se budete vymezovat, tak potom jakákoliv pobídka ke společnému postupu vlastně padne?

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/:
Já znovu opakuji, nemůžete se spojovat proti někomu, ale pro něco. A já myslím, že jsme tady všichni čtyři řekli, teď to říkal pan kolega Kupka, pokud tady je samozřejmě programový průnik, pokud máme nějaké společné hodnoty, ke kterým se hlásíme, pak to samozřejmě dává logiku a spolupracujme, nebavíme se o žádném slučování, nejsou na stole žádné parlamentní volby, skutečně i KDU-ČSL postupuje krok za krokem, máme za sebou evropské volby, v rámci evropské delegace, evropské lidové strany, vytvoříme jednu společnou národní delegaci tak, jako to bylo doposud. Není to nic nového, ale kolegové zvolení za TOP 09 a za STAN a KDU-ČSL tvoří jednu národní delegaci a budeme hájit ten proevropský konstruktivní, já bych řekl taky samozřejmě částečně kritický, protože my to říkáme a říkali jsme to během volební kampaně, že Evropa potřebuje být lepší, potřebuje změnu a my jsme připraveni na tom v rámci Evropské lidové strany společně spolupracovat. Stejně tak, jako budeme vzájemně v parlamentu spolupracovat nikoliv proti Andreji Babišovi, ale pro potřeby a dobro občanů České republiky, o to nám jde. Znovu opakuji, zítra debata o tom, jak pomoci těm lidem, ať už to jsou maminky v azylových domech, senioři, handicapovaní a podobně. To je přeci to, co nás musí spojovat, a nikoliv osoba Andreje Babiše.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor:
Pánové, děkuju všem čtyřem za to, že jste přišli sem do Událostí, komentářů a přeji vám hezký zbytek večera.

Vít RAKUŠAN, předseda hnutí /STAN/:
Děkujeme za pozvání.

Jiří POSPÍŠIL, předseda strany /TOP 09/:
Děkujeme za pozvání.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Díky a hezký večer.

Marek VÝBORNÝ, předseda strany /KDU-ČSL/:
Pěkný večer, na shledanou.

štítky: # # # # # #