Partie

21. října 2018, TV Prima

Hostem nedělní Partie by místopředseda ODS Martin Kupka.

Celý pořad je k dispozici na sereveru iPrima.cz.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Dobré dopoledne u Partie televize Prima. Další týden v politice máme za sebou, další týden povolebního vyjednávání osobních i komplexních politických rozhodnutí. Co nás čeká? Je obcházení vítězů voleb při jednání o vedení měst korupcí, kdo bude nejsilnější v Senátu a ohrozí špatný volební výsledek vládu? Na tyto a mnoho dalších otázek dnes do studia přišli odpovídat, pan Petr Vokřál, místopředseda hnutí ANO, dobrý den.

Petr Vokřál, místopředseda /ANO/
Dobrý den.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Martin Kupka, místopředseda ODS, dobrý den i Vám.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Dobrý dopoledne.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
A Petr Gazdík, předseda hnutí STAN, dobrý den i Vám.

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
Hezký dobrý den Vám i divákům.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Začneme ve vrchních patrech politiky. Ani týden po volbách do Senátu není jasné, kdo komoru povede po Milanu Štěchovi. Matematicky má zatím největší šanci STAN. Stále jsou ale při velmi vyrovnaných počtech, tři nerozhodnutí senátoři. Není také vyloučeno, že tentokrát nebude platit usus, že předsedu Senátu má nejsilnější senátní klub. Pánové, STAN má zatím 18 senátorů, ODS 17, lidovci 17. Ty výsledky jsou vyrovnané, jak jsem říkala. Je nějaký posun ve vyjednávání s nově zvolenými senátory? Pane Kupko, začněte Vy.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Tak my samozřejmě dále jednáme s těmi nezařazenými senátory, pro nás je podstatné, abychom dokázali v Senátu opravdu uplatnit jasnou opozici proti současné vládní koalici.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Říkáte vyjednáváte, promiňte. Co jim nabízíte, jak ta vyjednávání vypadají?

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Nejpodstatnější přece je, jestli jsme schopni se s nimi shodnout na základních politických hodnotách. Jestli to, co by následně přinášeli při svých vystoupeních v Senátu, při svém hlasování, bude odpovídat politice Občanské demokratické strany. To je klíčový argument. To, jestli ve výsledku budeme nejsilnějším senátním klubem, je samozřejmě věc významná, nicméně pro nás je ještě důležitější to, abychom opravdu dokázali sestavit klub, který bude jednotný a který opravdu bude schopen vytvářet jasnou pojistku populistickým návrhům, které teď vlivem koalice ANO, komunistů a sociálních demokratů přicházejí do Senátu.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Nezařazení jsou Pavel Fischer, Ivo Valenta, Jitka Chalánková. Napadá mě, že ona by mohla být ta, která k vám má nakročeno asi zatím nejblíže, my jsme jí včera oslovili, tvrdila, že zatím to neřeší. Vkládáte do ní naději, že by se mohla stát vaší členkou ve vašem klubu?

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Já už jsem řekl, že je pro nás opravdu nejdůležitější to, sestavit klub, který v tomto směru bude mít jasnou politickou trajektorii, jasný názor. My chystáme, Miloš Vystrčil, jako předseda senátního klubu mi o tom říkal včera, výstupy i pro média v úterý a předpokládám, že tam bude možné už povědět víc. V tuhle chvíli se zatím jednání vedou.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane předsedo Gazdíku, Vy jednáte s někým ještě dalším tento týden se k vám přiklonili Marek Hilšer, pan Jiří Drahoš jsou vašimi členy.

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
Já se přiznám, že my příliš nejednáme, my ty nezařazené senátory sami od sebe neoslovujeme, my jsme oslovili pouze ty nebo bavili jsme se dále s těmi, se kterými jsme se bavili už před volbami. Pan profesor Drahoš byl námi nominovaný, Marek Hilšer, s ním jsme se bavili před volbami velmi intenzivně, on následně zvolil tu cestu samostatného hnutí, ale už před volbama nám slíbil, že budeme preferovaný klub, do kterého by zvažoval, zvažoval že vstoupí. A přiznám se, že my ani tyto hry kdo je v Senátu nejsilnější hrát nechcem. Já se shodnu s panem kolegou Kupkou na tom, že důležité teď je, že tři strany v Senátu mají jasnou většinu, mohou být jasnou protiváhou vládě, Senát tak může sehrát svojí historickou úlohu pojistky demokracie, přes Senát teď neprojde žádný volební zákon, žádná změna Ústavy, pokud se na tom tyto tři kluby nedohodnou. Já jako předseda Starostů a nezávislých jsem kvůli tomu už před volbami svolal jednání předsedů KDU-ČSL, ODS, Starostů a nezávislých s předsedy jejich senátních klubů, to se uskutečnilo v pondělí a tam jsme si některé mantinely zásadním způsobem řekli a kdo bude předsedou Senátu, to je skutečně na našich klubech v Senátu, na domluvě uvnitř. My máme jasný požadavek, aby to byl člověk, který bude důstojným reprezentantem druhé nejvyšší ústavní funkce v České republice, aby to byl člověk, který bude pozitivně reprezentovat v zahraničí, který bude důstojnou protiváhou Hradu a jeho proruských nálad nebo směřování zahraniční politiky směrem k Rusku. To jsou naše požadavky a jsme připraveni jak s kolegy z ODS nebo z KDU-ČSL takového člověka najít a domluvit se na něm.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane Kupko, jestli jste chtěl krátce reagovat?

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Já myslím, že je opravdu důležité, jak dopadly senátní volby. Je to jasná zpráva pro hnutí ANO a pro Andreje Babiše, že žádný strom opravdu neroste do nebe a že v té jasné, v tom jasném výsledku jak občanských demokratů, tak těch dalších demokratických uskupení ve volbách do Senátu, občanští demokraté, když bychom to brali podle %, dosáhli fakticky vítězství 37 %. Máme fakticky 10 z toho výsledného klání, 10 konkrétních senátorů. Osobností, které budou zastávat postoje, pravicové postoje občanských demokratů v tom Senátu. To je jasná zpráva, že Senát je schopen plnit onu pojistku, že jak zaznělo, neprojdou změny Ústavy, pro které my v tuto chvíli nejsme schopni najít pochopení.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane Vokřále, jak se Vám poslouchají takové řeči, jak se v Senátu formuje jakási protivládní koalice?

Petr Vokřál, místopředseda /ANO/
Já bych začal od toho, co jste se ptala. My samozřejmě respektujem výsledky voleb a budem respektovat i to, koho si nejsilnější kluby nanominují. Pro nás je důležité, aby to, už to tady padlo, byla opravdu osobnost, aby to byl člověk se zkušeností, aby to nebylo lidově řečeno od lesa k lesu, aby to opravdu byla kontinuita v tom Senátu. Já myslím si, že ta vyjádření o ochraně demokracie, já si myslím, že tady nikdo demokracii neohrožuje. Já si myslím, že to je vlamování se do otevřených dveří. My nemáme nic proti tomu, aby Senát jasným způsobem stavěl k zákonům, nemáme určitě, nemáme tendenci, aby hnutí navrhovalo věci, které by byly ohrožením demokracie. Takže já věřím tomu, že ta legislativa tak, jak se bude vyvíjet, bude procházet Senátem, bude mít vývoj, zda teda bude Senát rozhodovat o tom, zda ta legislativa je nebo není vhodná k odsouhlasení. Náš senátní klub určitě nepatří k největším, takže my budem to sledovat a přes naše senátory se budem snažit ty velké kluby přesvědčit o tom, že ta legislativa tak, jak ji navrhoval nebo jak bude schvalována ve sněmovně, tak že je dobře připravená a bude komunikován ten další postup. Takže já se nebo znovu respektuji tu velikost těch klubů, my budem určitě jednat o tom, jak najít konsenzus ale nepředpokládám, že by to mělo dojít do té míry, že Senát nebo že by sněmovna se snažila zlomit demokracii a Senát by to měl nějakým způsobem takto lámat.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Zmínil jste předsedu Senátu, říkáte, že by to měla být respektovaná osobnost. A koho byste tam rádi viděli? Z vašeho klubu ten předseda Senátu nevzejde, to je jasné. Co je pro Vás menší zlo, nejsilnější ODS nebo nejsilnější STAN nebo koho byste tam rádi viděli?

Petr Vokřál, místopředseda /ANO/
Opravdu nerad mluvím v politice o zlu. Já na rozdíl od některých silných vyjádření některých politiků. My respektujeme výsledky voleb a budem očekávat, jak přijdou nominace, podle opravdu těch nominací a podle těch osobností, které budou navrženy se naši senátoři potom budou rozhodovat. Určitě to není teď tak, že by ten klub už dneska měl preferenci a říkal ano, to je jediný možný pro nás kandidát.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane Kupko platí to, že pokud se stanete nejsilnějším klubem, navrhnete na předsedu Senátu pana Jaroslava Kuberu?

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Ano, platí to. Já bych ještě chtěl reagovat na dvě poznámky k ohrožení demokracie. No, je to od revoluce poprvé, kdy se vláda fakticky opírá o komunisty a to já vnímám jako ohrožení demokracie, protože není přeci žádným tajemstvím, že ideologie, na které staví komunistická strana, má k demokracii daleko. To je jedna důležitá poznámka. Další důležitá poznámka k tomu, co se opravdu bude v Senátu řešit a jak to bude vypadat. Občanští demokraté v Senátu nikdy nepředstavovali bariéru pro dobré zákony a pro dobré změny, které mají pomoct České republice ale tam, kde to opravdu znamená zásah do občanských svobod, což se opravdu v případě několika návrhů dělo, kdy si ta současná levicová koalice snaží stále víc usurpovat prostoru lidí a snaží se opravdu stále víc řídit a zasahovat lidem do životů, tak proti tomu budeme stát. Naše představa je opravdu představa státu, který bude úspornější, který bude menší ve svých kompetencích, ve svých pravomocích, bude mít jednodušší zákony a to je věc, kterou teď budeme schopni prosazovat více.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
A k Jaroslavu Kuberovi? Je Váš jediný kandidát?

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Řekl jsem to jasně.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
STAN Vám říká, navrhujte někoho jiného, Miloš Vystrčil by byl lepší a tak dále. Budete s nimi v tomto ohledu nějak spolupracovat?

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Jaroslav Kubera je v tuto chvíli opravdu náš kandidát, jsme přesvědčeni o tom, že by to byl kandidát dobrý, který je osobností jasného názoru a je schopen oslovovat veřejnost s tím, jaké názory má. A jak je schopen je formulovat.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane Gazdíku, co Vám vadí na Jaroslavu Kuberovi?

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
Já, to je skutečně věcí senátního klubu, já nejsem tady proto, abych kádroval.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Jste předseda hnutí, co vadí vašim senátorům na Jaroslavu Kuberovi?

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
Určitě. Já jsem řekl jasná kritéria, která máme a jak má vypadat. Minimálně když pominu ostatní věci, tak určitě pan Kubera nebude tou protiváhou Hradu, po které my toužíme. Nehledě na to, že neplatí ani nebo z mého pohledu, my se skutečně nechceme handrkovat, jestli jeden klub má o jednoho nebo jestli někde někdo sebrat jednoho senátora nezařazeného a má ho navíc. Jestli jsme teď my nejsilnější nebo za týden už nebudeme. To skutečně o to se handrkovat nebudeme. Senátní kluby se prostě musí domluvit a najít takového kandidáta, který bude plnit ty podmínky a já myslím, že my jsme na to připravení. Ještě jednu věc jsem chtěl k té vaší diskuzi co je důležité v Senátu. Senát kromě toho, že může být jakousi pojistkou, o které jsme se bavili, tak by měl být brzdou neustálého vytváření nových a nových zákonů. My jsme připravení se domlouvat i s vládní koalicí a už se to dělo v tom minulém volebním období na změně zákonů, který by podél to období, které má Senát na přijetí zákona ze 30 na 60 dnů. Senátoři by tak měli více času se jak s profesními organizacemi tak uvnitř jednotlivých výborů zabývat těmi zákony a skutečně by do sněmovny případně vraceli odborně mnohem zdatnější a formulované případné pozměňovací návrhy. A protože Česká republika je zahlcena zákony, my máme tolik předpisů, že už je nestíhají sledovat ani právníci k tomu erudovaní, natož tak běžný občan a je tady potřeba trochu zbrzdit a i tuto roli teď Senát může plnit.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Ještě zpátky k předsedovi Senátu. Vy říkáte, že by Vám Jaroslav Kubera nevadil nebo že vlastně navrhnete nějakého konsensuálního kandidáta, já nevím, jestli Vám úplně rozumím.

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
My jsme jasně řekli panu předsedovi ODS společně s KDU-ČSL oba dva kluby řekly, že my nejsme připraveni podpořit Jaroslava Kuberu jako předsedu Senátu.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Co Vám na něm vadí?

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
To je věcí senátního klubu, já nechci nikoho osočovat, já jsem řekl jeden jasný důvod, a to je, že pan Kubera nebude tou jasnou protiváhou Hradu v jeho proruských názorech a já věřím, že my jsme schopni najít kompromis a budeme ho u sebe hledat jako starostové a najít kandidáta, který bude skutečně splňovat ty základní podmínky, o kterých jsem mluvil.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Vy už ve svých řadách máte, pane předsedo?

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
My jich tam takových máme několik ale ono to není o tom, je jenom mít, ale ještě domluvit se s těmi ostatními ,aby byl v tajné volbě zvolen.

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
Pane předsedo vadí Vám, že Vám hnutí STAN mluví do toho, koho máte nominovat?

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
No mě to překvapuje, překvapuje mě tvrzení, že by snad Jaroslav Kubera měl proruské názory. Já jsem je nezaznamenal, ale co chci k tomu říct. To, že se třeba s prezidentem shodne v názoru na zákaz kouření je jedna věc. Druhá věc je, jak je to se základním směřováním země a tam je Jaroslav Kubera pevně zastáncem směru, který prezentuje v české politice Občanská demokratická strana v podobě pevného ukotvení v euroatlantických vazbách. A nedovedu si představit, že by v tomhle směru ta výtka starostů měla padnout na úrodnou půdu, tak to podle mě není.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pan Kubera mluví o podivných praktikách, říká "Mimo jiné je mi vyčítáno, že jsem malého vzrůstu, jsem málo důstojný, co už jsou takové ty věci za hranou a taková je politika", konec citace. O tom něco víte nebo mluvili jste s ním o tom, co se děje v Senátu? Takto to vypadá, že mu někdo něco vyčítá a.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Přece Jaroslava Kuberu známe, vystupuje veřejně.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Byl tady minulý týden, seděl tady, ano.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Je schopen formulovat spoustu věcí velice zajímavě, jasně a brilantně. To, že se to možná někomu nelíbí, na druhou stranu Jaroslav Kubera je přesně člověk, který je schopen ostře formulovat svůj politický názor, aniž by musel sáhnout k vulgaritám a do českého politického slovníku už vstoupil několika výrazy, které pojmenovaly jasně problém, třeba jeho známý pojem dobrotrus, tam není žádné sprosté slovo a vystihuje to opravdu jeden z problémů české politiky.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane předsedo, Vy se smějete. Pan prezident, jeho jméno tady zaznělo, ho podpořil minulý týden, rád by ho viděl na postu šéfa horní komory. To byl pro Vás polibek smrti nebo?

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
Ano, je to trochu polibek smrti, je to přesně ten důkaz toho, o čem jsem mluvil. Pan Kubera prostě nebude důstojnou protiváhou Hradu v jeho proruské a mnohdy vulgární politice. Teď nemáme situaci, kdy jeden klub je výrazně nejsilnější, jak tomu bylo minule, kdy ty kluby měly o 10 o 15 senátorů víc, než ty ostatní kluby. Teď tady máme tři zhruba stejně velké kluby a ty tři stejně velké kluby nebo ty další se prostě musí domluvit na předsedovi Senátu a v tajné volbě jej zvolit. Je na tom, kdo navrhne lepšího kandidáta, který bude zvolen.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane místopředsedo Vokřále, pro Vás by byl Jaroslav Kubera přijatelný jako předseda Senátu, podpořili by ho vaši senátoři?

Petr Vokřál, místopředseda /ANO/
Takto já to opravdu nechci teď komentovat, v tomto okamžiku je to jeden z kandidátů, my respektujem zase, nechcem opravdu zasahovat do personální politiky jednotlivých stran, budem respektovat ty návrhy a bude na členech našeho klubu, jak se rozhodnou definitivně. Podle opravdu kvality těch navrhovaných kandidátů i od ostatních stran, protože zatím se tady pořád probírá pan Kubera, žádná další jména nepadla. Takže věřím tomu, že pro členy toho klubu je velmi těžké to komentovat, když je zatím jediný navržený. Pokud zůstane jediným navrženým, no tak pak se k tomu budeme muset postavit. Ale věřím tomu, že těch jmen padne víc a uvidíme, jak se to bude vyvíjet.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Jaká jména podle vás by měla padnout, podle předsedy?

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
Předně, my máme ještě dost času. V tuto chvíli ještě nevíme, jsou senátoři, o kterých mluvil pan kolega Kupka, kteří se doposud nerozhodli, do jakého klubu vstoupí nebo zda-li zůstanou nezařazení. Senát v novém složení zasedne poprvé až 15. listopadu, takže my skutečně máme dostatek času na to, aby se vyjednávalo, aby jsme se rozhodli a druhá věc. Víte, ono to v Senátu, myslím si, že mohu mluvit za všechny strany zde zastoupené, nefunguje tak, že předseda klekne na senátory a řekne budete volit Kuberu nebo nebudete volit Kuberu.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Je to tajná volba, to ani dost dobře nejde.

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
Je to tajná volba a senátoři skutečně, je to na těch jednotlivých senátních klubech a my jako STAN dáváme plnou autonomii našemu senátnímu klubu, ať se rozhodne jak on uzná za vhodné, ať najde toho nejdůstojnějšího, nejlepšího kandidáta a já věřím, že ho najdeme.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Než to téma opustím, ještě jedna otázka. Podle Marka Hilšera by měla být v té vyrovnané situaci, ta situace je trošičku jiná, že by se měly shodnout tři nejsilnější kluby na nějakém konsensuálním kandidátovi, to je pro vás přijatelné jako pro ODS?

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Mě se nelíbí to, jakým způsobím kádruje pan předseda Jaroslava Kuberu, to se přece nemůže líbit nikomu. Já s ním nesouhlasím v tom, jak spojuje Jaroslava Kuberu s politikou Hradu, protože já tam žádnou spojitost nevidím. A bylo zvykem v Senátu, že opravdu ten nejsilnější politický klub nominoval svého zástupce jako nominanta pro funkci předsedy Senátu a všichni ostatní to respektovali. Jak se zachová STAN já teď nedokážu předjímat, tady slyšíme jasná slova, kádrování je asi nejpřesnější pojem, jak se dá něco takového pojmenovat, ale počkejme na to, jak se budou reálně vyvíjet další jednání, protože já opravdu jediné, co jsem schopen říct, že tenhle odsudek Jaroslava Kubery nesedí.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane předsedo, Vy kroutíte hlavou poměrně razantně.

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
Ne, já určitě nechci nikoho kádrovat, Vy jste se mě tázala, co mě vadí na Jaroslavu Kuberovi a já znovu říkám, že to nejsem já, je to náš senátní klub, který o tom rozhodne.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Ale zároveň jste také řekl, že pro Vás není přijatelný kandidát.

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
My jsme jasně řekli kritéria, které má a z našeho pohledu těmto kritériím Jaroslav Kubera bohužel, bohužel nevyhovuje. Řekli jsme to zcela jasně i z očí do očí, aniž bychom to říkali někde v médiích předsedovi ODS a předsedovi senátního klubu ODS v pondělí na uzavřeném jednání nejsilnějších stran Senátu.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Konsensuální kandidát ano nebo ne, protože takto jako na úrovni.

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
Konsensuální kandidát určitě ano a my jsme připraveni hledat kandidáta, který bude konsensuální a nutně nemusí být z našeho klubu, i když jsme připraveni i navrhnout kandidáty z našeho klubu, kteří konsensuální budou.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Děkuji vám, pojďme na komunální politiku. Pane primátore, pravděpodobně v primátorském křesle skončíte, jak to vypadá, jak se vyvíjí ta situace. Já jsem od Vás za tu dobu od voleb slyšela slova o zklamání, o podrazu, často jste mluvil o podání ruky. Je zpětně, jak to vidíte, nějaká zásadní chyba, kterou jste udělali v tom jednání, proč vy, jako vítězné hnutí ANO míříte do opozice a primátorku bude mít s největší pravděpodobností ODS?

Petr Vokřál, místopředseda /ANO/
Já bych to rozdělil do dvou rovin. Jedna rovina je ta lidská a tam jsem přesvědčený o tom, že bychom nic jinak neudělali, protože já jsem vždycky říkal, že chci, aby v politice převládla slušnost nad řekněme těmi zvláštními vztahy, které někdy přes noc, stejně jak to bylo v Brně, změní politickou kulturu a vůbec politické dění ve městě. Takže já jsem byl vždycky proti tomu, když jsem si s někým na něco podal ruku nebo jsem si řekl, ano, takto to uděláme, tak jsem to vždycky dodržel. .Nakonec ještě v pondělí odpoledne jsem byl kontaktován jak KDU-ČSL tak předtím Piráty, abychom nechali ODSku v opozici. Já jsem říkal ne, my jsme se nějak dohodli a já to prostě neudělám. Protože pokud si s někým toto řeknu, tak jsem to neudělal a může to být bráno, že slušnost je slabost, ale pro mě slušnost je velká deviza, protože pokud si nebude věřit, tak nevěřím, že ani ta koalice, která vznikla, vznikla na tak zvláštním podtextu, tak že může fungovat. To druhé, ta druhá rovina je to, jak vůbec obecně v politice k těmto věcem dochází a to není jenom věc Brna, to historicky a v mnoha případech i v nedávné době se odehrálo něco podobného a já si myslím, že je čas se nad tím zamyslet, jak tady tyto noční vraždění neviňátek, jak k tomu předejít, jak de facto zajistit to, aby pokud někdo má zásadní pozici v tom, po těch volbách, tak aby nebyl jednoduchým způsobem úplně takto vyeliminován.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Vaše hnutí ale promiňte, také v některých městech obešlo vítěze, je to minimálně v šesti okresních městech.

Petr Vokřál, místopředseda /ANO/
Bez ohledu na politickou příslušnost. Já tady v tomto případě my jsme se o tom už bavili historicky po krajských volbách a myslím si, že je na čase, abychom se o tom začali bavit i u nás v hnutí dál, abychom tomuto předešli, protože ono to má ještě jednu rovinu. Když by, kdybychom se v neděli probudili a už nám nikdo nezvedl telefon, tomu rozumím. Prostě někdo se dohodl bez nás, ta dohoda by platila a my bychom byli v opozici. Pokud ale pokračujeme tři dny a pokud mi dokonce ještě v den, kdy se podepisuje ta nová koalice lídři těch jednotlivých stran tvrdí, že vlastně o ničem nevěděli. Ještě v úterý mi tvrdil, jak za ČSSD, tak byli u mě i dokonce kolegové z ODS, byli u mě i lidovci a všichni říkali ano, s váma odpoledne podepíšem smlouvu. A ve tři hodiny bylo všechno jinak.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Co se stalo mezitím večerem a tím ránem? Protože tam podle mě chybí ta informace.

Petr Vokřál, místopředseda /ANO/
Stalo se to, že z mého, podle mých informací, co já mám, tak dokonce ani ne ti lídři dohadovali tady tuhle tu záležitost, domlouvali to lidé, které já mám spojené teda ne úplně s blahým působením v minulosti ve městě Brně a stalo se, že tito lidé do rána domluvili něco, na co potom ty lídry přivedli. Pokud je pravdou, že dokonce někteří lídři tvrdili nebo i někteří členové vyjednávacího týmu říkají, že dokonce, když šli na tiskovku tak si mysleli, že jdou na jinou tiskovku, no tak to už je to už mi přijde jako velmi zvláštní.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Takže byli lídři zmanipulovaní nebo?

Petr Vokřál, místopředseda /ANO/
No ne, tak v Brně, bohužel, to je moje interpretace, zafungovalo něco, co v noci spojilo zájmy některých lidí, kteří ani nekandidovali nebo neuspěli v těch komunálních volbách, nedostali se ani do zastupitelstva a tihle lidé se najednou objeví v pozadí na tiskové konferenci a vystrčili tam hlavičku a dali jasný signál ano, my jsme byli ti, kteří to spojili a toto, si myslím, že do politiky, do budoucna by nemělo patřit. Že bychom opravdu měli nastavit pravidla. Bez ohledu na to, jestli ANO někde zareagovalo podobným způsobem nebo ne, tak aby se takovéto věci nestávaly.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane místopředsedo Kupko, Vy jste lidsky i politicky komfortní s tím, co se stalo v Brně?

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Já jsem se těch jednání pochopitelně neúčastnil. Co vím je a tady budu jasně oponovat panu primátorovi, že těch jednání se účastnili opravdu jenom ti, kteří byli vyjednávači, nikdo další. O ničem takovém já žádnou zprávu nemám a nepochybně by to občanští demokraté v Brně nepřipustili. Ti, kteří jsou odpovědní za to, jakou politiku budou občanští demokraté ve městě dále provádět. Samozřejmě, že my jsme do těch voleb vstupovali s jasnou kritikou té dosavadní koalice, upozorňovali jsme na celou řadu vážných brněnských problémů, od parkování přes nekoordinaci dopravních staveb a samozřejmě, že v té chvíli bylo přeci základním směrem politickým říct, pojďme to změnit. Já nejsem s to soudit, jak probíhala jednání mezi panem primátorem a ostatními. Vím, že jak Markéta Vaňková, tak náš hlavní vyjednávač pan Kerndl chtěl kontaktovat a kontaktoval pana primátora, nedovolal se mu, následně volal jeho blízkému spolupracovníkovi ještě před tou tiskovou konferencí, ale abychom nezabředli do detailů, protože tady prostě bude mít pan primátor prostě náskok v tom, že on se na rozdíl od nás ostatních těch jednání účastnil. Víme, že k takovým změnám ve vyjednávací strategii prostě po volbách dochází. Dochází k ní prostě proto, že do věci vstupují konkrétní osoby, konkrétní pohled na řešení problémů, program těch politických stran a vyřešit to tím, že se třeba změní volba najednou na přímou volbu starostů a primátorů, já nevidím jako řešení, protože tam by bez další rozsáhlé změny zákonů mohlo stejně nastat to, že si ten primátor nebo ten starosta s tou situací ve městě nebude schopen poradit, protože on dobře bude nezpochybnitelně zvolen, ale v okamžiku, kdy proti sobě nebo vedle sebe v zastupitelstvu bude mít zastupitele, kteří nebudou ochotni respektovat jeho názor, nebudou respektovat jeho politiku, tak se to město může zastavit a výsledky můžou být mnohem horší a současná.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pojďte reagovat prosím, pane primátore.

Petr Vokřál, místopředseda /ANO/
Já si dovolím teda na to zareagovat. Zaprvé o těch lídrech, pokud mi člen vyjednávacího týmu lídr za KDU-ČSL ještě tuto středu říkal, že on v to úterý vůbec minulý týden nevěděl o tom, dopoledne, když seděl se mnou a domlouvali jsme se na přerozdělení kompetencí, že to vzniká, tak je mi to podivné. To stejné jsem si říkal se sociální demokracií. Je pravdou, že s ODS jsem se o této záležitosti už nebavil ,protože po pravdě řečeno, ten kontakt zatím neproběhl. Co se týká těch telefonátů, pokud myslíte zmeškaný hovor ve 14:48, když v 15 byla tiskovka, tak to máte pravdu, to už ten sem minul, protože jsem v té době se pokoušel dohnat paní Vaňkovou. Ale to si myslím, že není vůbec podstatné. Spíš je podstatnější to, co jste říkal o těch tématech. My jsme si v pondělí večer s paní Vaňkovou a s panem Kerndlem řekli, že nemáme žádný rozpor a na tom já jsem hledal a stavěl tu stabilitu té budoucí koalice, že nemáme žádný věcný rozpor v tom, jak chceme regulovat a řídit ta nebo ty problematické témata nebo ta problematická témata, o kterých jste hovořil. Jak parkování, tak bytovou politiku, tak i z hlediska realizace stavební výroby ve městě Brně. To byly všechno témata, které jsme si ještě v pondělí večer řekli a že na nich máme shodu. Když si pustíte brífink v 19:30, tak to tam najdete a z hlediska té přímé volby, já neříkám, že přímá volba je samospasitelná a právě proto, po těch krajských volbách jsme se nepustili hned do nějakého překotného navrhování zákonů, protože vím sám ze své zkušenosti, že jsem doprovázel z hlediska businessu řadu koalic na Slovensku, kdy byl v naprostým rozporu primátor určitého města, proti tomu stálo zastupitelstvo, to město 4 roky bylo paralyzováno, toho bychom určitě nechtěli docílit. To znamená, pokud bychom se bavili, tak bychom se měli bavit velmi citlivě o tom, aby se našla váha, pokud by k té přímé volbě vůbec došlo, rovnováha mezi tím přímo voleným starostou, primátorem nebo hejtmanem a tím zastupitelstvem. Například tak, jak je to v Německu například v našem partnerském městu ve Stuttgartu.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane Kupku pojďte reagovat, pak pan Gazdík, protože z řeči těla Vy zásadně nesouhlasíte, mě bude zajímat s kým. Pane Kupko, chcete ještě reagovat na pana primátora, tady zaznívají.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Já nejsem s to dát jasnou odpověď na některé věci, protože jsme u těch jednání nebyli.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
A když jsem se Vás ptala, jestli jste s tím Vy komfortní, co se tam stalo, jako politik.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Jako politik. Já jsem v té situaci opravdu nebyl, já bych samozřejmě byl raději, kdyby se opravdu to od začátku vyvíjelo tím směrem, jak to dnes vypadá. Že by tady vznikla jasná koalice od samé první chvíle, která nabídne změnu Brnu. Bohužel asi v prvních chvílích proto nebyly podmínky, protože proto nebyli koaliční partneři. Také mě říkala Markéta Vaňková, že ta nová možnost se opravdu otevřela až v úterý, nebylo nic podepsáno, neexistovaly uzavřené dohody, alespoň podle toho, co vím.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
To podání ruky a to dobré slovo, o kterém mluví pan Vokřál.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Já jsem o podání ruky ani od našich vyjednavačů v Brně žádné slovo neměl.

Petr Vokřál, místopředseda /ANO/
Zkuste si pustit tu pondělí ten pondělní brífink, já si myslím, že tam to padlo jasně, ale to je bez dalšího komentáře, protože chápu, že já jsem do toho byl přímo vtažen a respektuji to, že jste u toho nebyl.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane Gazdíku.

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
Já jsem také nebyl u těch jednání, na rozdíl od pana primátora Vokřála, ale jenom z těch věcí, které jsme my všichni mohli sledovat v médiích. To je přesně styl, který dělá z politika a z politiků a z politiky sprosté slovo. Prostě paní budoucí primátorka Vaňková je z mého pohledu naprosto nedůstojný člověk, byl to prachsprostý podraz, který ona udělala. Vůbec se to nedá srovnávat s obcházením. Je něco jiného obejít vítěze voleb, kdy ten vítěz voleb je z nějakého důvodu pro ty ostatní neakceptovatelný a oni se od začátku domlouvají s někým jiným.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Teď mluvíte třeba o Praze? Kde Vaše hnutí STAN je součástí Spojených sil a obchází vítěze voleb ODS:

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
Třeba, ano. Ale my jsme to jasně řekli od začátku, jasně jsme řekli, s kým budem jednat, jasně se přizpůsobujem požadavkům ostatních, kteří nechtějí jednat s vítězem voleb ale je něco úplně jiného, když paní Vaňková několikrát v médiích za dva dny veřejně zopakuje, že nebude obcházet vítěze voleb, že ona jedná s vítězem voleb, že jsou na všechno domluvení a pak je všechno jinak. To je prachsprostý podraz, který tato dáma předvedla a jestli jí ODS nevymění a ona bude skutečně primátorkou Brna, tak to nebude dělat vaší straně dobrou reklamu z mého pohledu. A všem nám politikům to bude trochu skvrna na tváři politiky, protože všichni budou říkat, podívejte se, co ta politika je. Je to jenom politikaření, jsou to jenom podrazy, ale tak to není. To udělala jedna dáma jedním konkrétně velmi špatným způsobem a řešení té situace ano, je přímá.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Počkejte, podíváme, k řešení se dostaneme, já nechám reagovat pana Kupku. Zaznělo tady, že paní Vaňková je nedůstojná, ODS by ji měla vyměnit a byl to podraz, promiňte, ano.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
K tomu útoku v této podobě opravdu nerozumím, protože a nechci na to odpovídat tím, jak docházelo k jiným vyjednáváním v jiných městech, jak nemáme a nebudeme mít primátora v Jablonci nad Nisou, kde jsme vyhráli, kde se jiné dohody, jiná jednání vedou i třeba v režii STANu. Nechci na to tímto způsobem reagovat. Já jsem u toho opravdu nebyl, pro mě bude důležité to, jak bude schopná ta nová koalice v Brně fungovat. Jak ve výsledku dopadnou dohody o programu, které se v tuto chvíli tvoří a jestli opravdu, když říkají, že to bude pro Brno změna, tak jestli jí dosáhnou. Protože jsem nebyl u těch konkrétních jednání, tak nejsem schopen tady předložit soud, který tady vyšvihl z patra pan kolega. A ne protože bych nebyl schopen říct jako dostatečně příkré a jasné slovo ale na druhou stranu sám jsem se účastnil celé řady jednání, která nebyla jednoduchá v případě krajských koalic a v okamžiku, kdy opravdu ti vyjednavači a v tomhle případě za ODS vystupovali výhradně vyjednavači, zvažují mnoho různých variant a do hry vstupuje i to, jaký program lidem v Brně nabídnou, jak vypadala jejich předvolební kampaň, jakým způsobem a to v případě velkého města, jako je Brno, hraje také významnou roli, jak se vymezujeme vůči hnutí ANO i na centrální úrovni, tak pak samozřejmě ta vůle v okamžiku, kdy se otevřel prostor vytvořit koalici jinou, tak chápu jako důležitou hodnotu a tímhle způsobem odsoudit jednání, která se vedou, která se neuzavřela podpisem, nepokládám za korektní.

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
Pokud někde veřejně zcela jasně několikrát po sobě zopakuju, že rozhodně nebudu obcházet vítěze voleb, tak je to veřejný příslib, který jsem dal a pak udělat něco jiného, ještě za té situace, že se vítězi volá 12 minut před tiskovou konferencí, prostě podle mě není korektní, na tom si trvám, pane kolego.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane Vokřále, pojďte.

Petr Vokřál, místopředseda /ANO/
Jestli mohu zareagovat, Vy říkáte změna. Když jsem poslouchal priority, o kterých mluvili zástupci té nové koalice, tak je to koalice kontinuity, tam není nic nového. Jediná výjimka, která tam je, je v připravovaném residentním parkování, ale de facto více méně jenom v odsunu jeho začátku. A tam není ani zásadní rozpor v tom, jakým způsobem ta to rezidentní parkování by se mělo dělat. No aby taky byl, když ODS v roce 2014 tu strategii, kterou my jsme teď začali aplikovat, de facto v té minulé koalici schválila. Takže pro mě je to docela složité a chtěl bych zareagovat ještě na to, co říkal pan Gazdík. Mě píšou desítky a desítky voličů ODS a KDU a říkají, je to prasárna. Jako je nám to líto a už nepůjdem k volbám a to je ten problém. Nám klesá trvale volební účast, tentokrát to bylo o něco vyšší, ale podle mýho názoru volební účast v komunálních volbách byla 40 % plus mínus, je prostě katastrofa jako. Já si myslím, že angažovanost normálních lidí by měla být řádově vyšší a pokud budem dělat takovéto věci, ty lidi tomu nerozumí, jsou z toho zklamaní, frustrovaní, protože říkaj my jsme nějak volili a pak se tady přes noc někdo domluví a je to všecko jinak. A to je to špatně.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane Kupko chcete ještě reagovat, zazněla tady silná slova, prasárna, podraz. Já vím, znovu to opakuji, a Vy to tady tvrdíte, že jste těch jednání účasten nebyl, nicméně jste místopředseda strany na celostátní úrovni. Chcete reagovat?

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Já z toho, co můžu ještě z médií odečíst a co můžu odečíst i ze zpráv kolegů z Brna, tak ano. Oni s vítězem voleb jednali, ta jednání se vedla a vedla se poměrně podrobně, to je pravda ale to, že se rozhodli pro jiný směr vyjednávání, pro jiné řešení pro Brno, já pokládám za politicky legitimní.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
A to, co říká, promiňte, pan místopředseda Vokřál, že tam žádná změna není, že to bude prostě kontinuálně pokračovat.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Tak já vím o několika zásadních tématech, kde od předvolební kampaně byl pohled Občanských demokratů odlišný, koordinace dopravních staveb, dokonce to bylo předmětem velmi vtipného klipu, kdy se ukazovalo, že se do Brna téměř nedá zajet. Residentní parkování, od kterého hnutí ANO i v těch jednáních nechtělo ustoupit, nechtělo se bavit o odkladu, teď to bude nutné. Můžeme vytáhnout další témata, ale ta pro velkou část české veřejnosti nebudou znatelná.

Petr Vokřál, místopředseda /ANO/
Jenom jednou větou.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Otázka porušování autorských práv v případě nové budovy Janáčkovy filharmonie. To všechno je možné asi zmiňovat, ale dostaneme se do detailů konkrétní komunální politiky v Brně.

Petr Vokřál, místopředseda /ANO/
Já k residentnímu parkování. S vašimi kolegy jsme si řekli ano, takto to chceme nastavit v té nové smlouvě. Co se týká koordinace staveb, to si můžem vykládat na celostátní, regionální, krajské, městské úrovni v řadě měst a je to o tom, že nejenom město na některé věci má vliv, řadu věcí, jako velký městský okruh a tak dále staví ŘSD a my děláme všechno pro to, abychom to ukoordinovali a já jsem zvědavý jak zrovna toto. Ale tam ta změna není. Zrovna toto ODS bude prosazovat.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane Gazdíku ještě, než to téma opustím. Vy jste chtěl nastínit nějaké svoje řešení. Pan místopředseda Vokřál mluvil o přímé volbě starostů, primátorů, ale i o tom úskalí, co by podle Vás bylo řešením?

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
Přímá volba je samozřejmě v tomto řešení, ale souhlasím s panem kolegou, že to má svá úskalí. Momentálně ve sněmovně je návrh SPD na přímou volbu starostů, které jeho, hnutí ANO chce podpořit, chce ho podpořit, chcou ho podpořit i Piráti a my důrazným způsobem, jako starostové varujeme. Ne proti přímé volbě starostů, ale abychom neudělali stejnou chybu, kterou jsme udělali s přímou volbou prezidenta, kdy se nejprve schválila přímá volba prezidenta a teď už 7 let se snažíme definovat pravomoci prezidenta a vždycky, když se něco v tom někde pohne v nějaké komisi, tak se řekne, že je to útok na Miloše Zemana. My nesmíme udělat stejnou chybu s přímou volbou starostů, nejprve si pojďme sednout, pojďme si říct, jaké má mít přímo volený starosta, primátor či hejtman pravomoci, bude členem zastupitelstva nebo nebude, bude mít právo volit si své místostarosty, bude mít právo vetovat usnesení zastupitelstva a 20 takových dalších věcí, na něch se teprve shodněme, přijmeme zákon o pravomocích toho přímo voleného starosty a pak měňme Ústavu a pokusme se na tom dohodnout.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane Kupko, jestli můžete reagovat, převažují pro Vás osobně pozitiva nebo spíše rizika přímé volby?

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Pro mě zatím jednoznačně rizika přímé volby, jednak máme tady ten zmíněný příklad volby prezidenta ale máme příklad i Slovenska, kde to skutečně celou řadu vážných problémů a jejich řešení ve městech zablokovalo. A pokud bychom se měli dobrat k nějakému takovému řešení, tak to znamená zásadním způsobem přepracovat zákon o obcích tak, aby opravdu ty kompetence byly jiným způsobem vymezeny. Já jsem ale přesvědčen o tom, že pokud něco vlastně docela dobře funguje a tady se samozřejmě bavíme o tom, co se teď odehrává po volbách, ale většina měst a obcí nezažívá dramatické problémy v průběhu samotných volebních období a konec konců vidíme to na obrazu měst a obcí, že se rozvíjejí a to je přece také průkazná věc, že se málo které obce zadlužují, že naopak finanční zdraví české komunální sféry je mnohem lepší, než zdraví státu. Tohle všechno jsou přece signály, které říkají tady není zásadní problém a já jako konzervativec říkám, že když někde není zásadní problém, tak změna může spíš vyvolat nové problémy, nové komplikace a konce ve výsledku můžou být těžší než začátky. Takže já jsem pro to, kultivovat současné znění zákonů, zjednodušovat je ale v žádném případě se nepustit do revoluce, která by v tomhle případě mohla znamenat faktické ohrožení vývoje v městech a obcích v České republice.

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
Tak ODS třeba může kultivovat své kandidáty na primátora Brna, aby nedělali to, co udělal paní Vaňková. Nemyslím si, že to úplně není problém, protože z minulých voleb víme, že zhruba 30 % obcí a měst ten problém má, kdy se skutečně politikaří a kdy může dojít k problémům při volbě starosty, na druhou stranu.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Tam je ale riziko, že se bude politikařit dál, protože i politika je prostě o konkrétních lidech, kteří tu politiku dělají.

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
Nicméně občané skutečně v takovém případě rozhodnou, ale souhlasím s Vámi, že první, co musíme udělat, je definovat ty pravomoci přímo voleného starosty.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane Vokřále.

Petr Vokřál, místopředseda /ANO/
Přesně tak. Chtěl jsem říct to stejné, je potřeba to opravdu dobře promyslet, nikdo nechce dělat revoluci tak, abychom nakonec s vaničkou vylili i dítě. To určitě ne. Ale pokud se to dobře promyslí a opravdu ten systém v okolních zemích, v celé řadě zemí funguje, tak se na to podívejme, zkusme to tam dopracovat, zkusme promyslet jaké zásadní změny v ostatních zákonech to bude znamenat, protože souhlasím s tím, že zákon o obcích se postaví de facto svým způsobem na hlavu, bude tam potřeba najít návaznosti. Ale to si myslím, že v průběhu jednoho volebního období je možné. Nemyslím si, že je to na jeden týden, je to opravdu na delší období diskuzí, nakonec Senát tomu může dát potom tu pojistku, že to je v pořádku, ale myslím si, že to opravdu ovlivňuje tu kontinuitu těch i toho chování v těch městech. To, že se teď komunální politice daří, je to vcelku ekonomickou situací, ano, města umí hospodařit, hospodaří dobře, to s tím musím souhlasit, ale je to dáno i tím, že teda v současné době ty města mají výrazně vyšší příjmy. To znamená, že se jim i daleko lépe ty věci realizují a to, co já vidím jako obrovské riziko v případě tady těchto palácových revolucí, zejména nemyslím na začátku volebního období ale zejména třeba v tom období vlastním, tak že se ztratí tempo a ztratí se kontinuita, protože jedna krize v průběhu volebního období znamená 5 – 6 měsíců zastavení života v tom městě z hlediska toho samosprávného rozhodování, úřad samozřejmě běží dál, to jako, o tom není pochyb ale z hlediska té kontinuity v tom rozhodování o některých těch samosprávních věcech, které posunují ty zásadní projekty, tak to si myslím, že jsou výpadky, které bychom si neměli úplně dovolit.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Velmi krátce, už jenom pane předsedo.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Já jenom říkám, že těm výpadkům prostě nový zákon nemusí zabránit. A známe z příkladů dobře vedených měst dlouhodobě, ne v posledním období, kdy se ekonomice daří, já jsem hovořil opravdu o kontinuitě těch předchozích téměř 30 let po revoluci, kdy komunální sféra, obce a města v České republice se rozvíjela po většinou zdravě a máme potom zářné příklady, kdy kontinuita, to, že se i lidé různých politických stran byli schopni třeba domluvit na tom, jak má vypadat další rozvoj města třeba v Litomyšli, tak to je příklad prostě dobré praxe, který má smysl následovat a tam tedy určitě nepotřebují změnu volebního systému a přímou volbu starosty.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pánové, já vám děkuju k tomuto tématu. Volební výsledek přinesl problémy i do další vládní strany do ČSSD, takové napětí už tam dlouho neměli. Po velmi nevydařených dvojích volbách je nejstarší stále vládní strana rozštěpena na několik kmenů. Pane předsedo Vokřále, jak Vám se poslouchají řeči některých sociálních demokratů o odchodu z vlády?

Petr Vokřál, místopředseda /ANO/
Tak já si myslím, že by to nebylo úplně šťastné rozhodnutí, ale mě nepřísluší vůbec hodnotit vnitřní chod našeho koaličního partnera. My to můžem sledovat. Věřím tomu, že nakonec zvítězí zdravý rozum, ale.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Sledujete to s obavami? Promiňte.

Petr Vokřál, místopředseda /ANO/
Tak určitě není úplně příjemná nejistota, zda vláda bude nebo nebude pokračovat, jako to nenechá žádného politika v klidu podle mého názoru. Bez ohledu na to, jestli je to dneska ANO nebo by to byl někdo jiný, pokud koaliční partner váhá, jestli bude nebo nebude pokračovat, tak to nevyvolává úplně jistotu, ale věřím tomu, že si sociální demokracie své problémy vyřeší sama bez toho, aniž bychom to my komentovali.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Včera zasedalo vedení ČSSD. Předseda Hamáček zdůraznil, budu citovat, že "vláda s ANO není pro ČSSD zlatá kráva", v případě, že by nemohli prosazovat svůj program, můžou vládní křesla opustit a zároveň řekl, že "v současné vládě může ČSSD hrát roli levicového rebela". Co si pod tím představujete?

Petr Vokřál, místopředseda /ANO/
Já si pod tím nepředstavuji nic zvláštního, já můžu jen říct, že sociální demokracie je partnerem ve vládě, že ta vláda funguje, že se některé věci, tak, jak bylo dohodnuto, posunují, někdo na to může mít názor, že to není tím správným směrem, ale já si myslím, že je tam řada věcí, které této zemi pomáhají se dále rozvíjet a já nevím, co je myšleno tím býti rebelem.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
To mě zajímá, co si pod tím představujete? Být rebelem v uzavřené vládní koalici.

Petr Vokřál, místopředseda /ANO/
Ale, tak já jsem s panem Hamáčkem o tom nemluvil, takže slyšel jsem to jen samozřejmě z interpretace médií, ale na druhou stranu já si myslím, že i ta hlasování včera jasně řekly, že sociální demokracie bude pokračovat v tom nastaveném trendu, uvidíme, ale znovu říkám mě ani hnutí ANO nepřísluší, abychom hodnotili vnitřní chod sociální demokracie.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pánové opoziční poslanci. Očekáváte nějaké změny ve vládě po tom, co se teď odehrálo po volbách a také mě zajímá váš názor na roli levicového rebela ČSSD ve vládě. Pane Kupko.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Tak uvidíme co to ve skutečnosti bude znamenat, jestli to nebylo jenom slovo. Samozřejmě, že eskalování konfliktů uvnitř sociální demokracie znamená její oslabení, to známe na příkladu jiných politických stran no a to také bude znamenat, že se vládní hnutí ANO bude muset víc opírat pro komunisty, což není pro Českou republiku v žádném případě dobrá zpráva. To, jakým způsobem si sociální demokracie vyřeší své vnitřní problémy, do toho, my jako politická strana, která je na opačném názorovém spektru, prostě zasahovat nemůžeme, jasné ale je, že ten výsledek těch komunálních voleb i vývoj volebních preferencí ukazuje, že se hnutí ANO daří přebírat voliče jako sociálních demokratů, tak komunistů. Možná že v dalších volbách to doříznutí se dokončí ale pro Českou republiku to taky nemusí být prostě dobrá zpráva. Je ale v tuhle chvíli jasné, že je tu proti hnutí, které je stále levicovější, hnutí ANO jasná alternativa v podobě občanských demokratů, to ty volby ukázaly.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
To říznutí ČSSD a KSČM?

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Ve smyslu převzetí zbytku voličů.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Dobře.

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
Já nejsem levicový volič a starostové nejsou levicová strana, jsme středové až středopravicové hnutí, nicméně sociální demokracie je nejstarší českou politickou stranou a my si skutečně nepřejeme, aby sociální demokracie, přesto, že s ní v mnoha věcech nesouhlasíme, ideologicky, tak podle nás, sociální demokracie má své místo na v politickém spektru a v případě, že tam dochází k hádkám zvláště za situace, kdy je to vládní strana a kdy tu energii, kterou by třeba pan předseda Hamáček měl věnovat vládě a měl věnovat věcem, které bude prosazovat ve sněmovně a na ministerstvu, tak musí věnovat hádkám uvnitř strany, tak je to úplně, úplně zbytečné. My si, co se týká toho levicového populismu ve vládě nebo.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Levicového rebela. Budu citovat Jana Hamáčka.

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
Levicového rebela, tak ano, přání je otcem myšlenky, Freude, Freude. Já myslím, že spíše tím myslí, že se vzájemně budou přebíjet tak, jak to ukázali třeba ve volbách, ve volbách v Praze. Hnutí ANO, skutečně souhlasím, přebralo část voličů sociální demokracie a sliby Andreje Babiše, které se důsledně snaží dodržovat, jako je veřejná doprava pro důchodce a studenty, jako je výrazné zvýšení důchodů, jsou klasickými sliby sociální demokracie, která je dříve měla jako vlajková témata, teď je prosazuje hnutí ANO. Takže jestli sociální demokracie chce být rebel tím, že půjde tou cestou, že půjde do úplně nesmyslných populistických slibů, jak to ukázaly třeba volby v hlavním městě Praze, kdy Praha byla oblepena městskou dopravou zcela zadarmo a dalšími odpady v Brně zcela zadarmo. To je už populismus takového rázu, který si nemyslím, že může sociálním demokratům přinést body.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane Vokřále, Vy jste chtěl reagovat.

Petr Vokřál, místopředseda /ANO/
Já jsem chtěl zareagovat jenom na tu jednu věc. Samozřejmě ANO má nějaký objem voličů, ale je potřeba se na to podívat i co se týká pravice, jak vlastně ty volby dopadly a teď nemyslím ty komunální, už ty parlamentní. Protože si dobře uvědomuju, tak 17 % měla TOPka a když se podívám dneska na součet TOPky a ODS, tak je to zhruba to, co měla jenom TOPka v minulém volebním období. To znamená vznikl nám tady obrovský segment, zhruba něco přes 21 nebo 22 % Piráti plus SPD a to se bavme o tom, kde se rekrutují voliči těchto stran a podle mýho názoru to jsou ti nespokojení s tím, jakým způsobem dneska fungují ty standardní strany a já budu velmi, jenom to dořeknu. Já bych byl velmi rád a souhlasím s tím, co říkal kolega Gazdík, aby sociální demokracie svůj problém dokázala vnitřně vyřešit a aby tady ty standardní strany opravdu dlouhodobě fungovaly, protože myslím si, že to je jediná cesta, jakým způsobem se dá stabilizovat ta politická scéna. Pokud se nám bude dál diversifikovat a bude se nám rozpadat do protestních hnutí, stran a já nevím čeho všeho, tak obávám se, že potom se ta kontinuita velmi obtížně udržuje.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Já myslím, že senátní volby opravdu ukázaly, že to rozdělení na pravici a levici není mrtvé, jak říkali někteří, to je dobrá zpráva. Pro zachování téhle základní debaty i v politice je samozřejmě důležité, aby fungovaly standardní politické strany. Hnutí ANO se možná k té standardní politické straně časem přiblíží, v té společnosti vždycky bude poptávka, tak jako je poptávka i v jiných státech, po změně za každých okolností. Každé volby i na západ od nás, vždycky osloví část lidí jenom prostě vábničkou změny. To jestli bude Občanská demokratická strana schopná na té pravici ukazovat dál jasný směr, přinášet konkrétní návrhy, což děláme, směřovat ke zjednodušování zákonů ,tak to je odpověď na snahy té současné levicové koalice a může se to tímto způsobem dál polarizovat a může se česká politická scéna spolu samozřejmě s dalšími subjekty v tomto směru ukotvit a uvidíme, jak v tom vývoji obstojí Piráti a další nová politická uskupení, oni teprve budou muset říct, jací jsou. Jestli jsou levicoví nebo pravicoví, kde přesně stojí.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pánové, já vám děkuji za váš čas a za vaši účast v Partii. Petr Vokřál, místopředseda hnutí ANO, děkuji, že jste přišel.

Petr Vokřál, místopředseda /ANO/
Krásný den.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Martin Kupka, místopředseda ODS a Petr Gazdík, předseda hnutí STAN. Pánové, děkuji Vám.

Petr GAZDÍK, předseda hnutí STAN
Hezkou neděli.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/
Díky za pozvání.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
A já vám děkuju, že jste se dívali na Partii televize Prima, přejeme vám hezkou neděli.

štítky: # # # # #