Na šampaňské to ještě není, ale jdeme dobrým směrem

7. října 2018, iDNES.cz

Ve štábu ODS patřil k těm, kteří měli důvod k největší radosti. Místopředseda strany Martin Kupka ve své domovské Líbeznici zválcoval konkurenci. „Před čtyřmi lety jsme byli na kolenou, teď se zvedáme. Posílili jsme v Praze, Brně, Jihlavě i ve spoustě menších měst, příště už můžeme zvítězit i v parlamentních volbách,“ hodnotí výsledky voleb.

 
ODS v těchto volbách výrazně posílila. Za co tomu vděčíte?
 
Je to dáno srozumitelnou politikou. A samozřejmě i tím, že jsme vždy byli v komunální politice silní, takže ve chvíli, kdy jsme byli schopni nabídnout důvěryhodné osobnosti, bylo zřejmé, že bychom se zase měli vracet k dřívějším pozicím. A co se týče Senátu, tak to je velmi příznivý signál. A může nás těšit, že to v mnoha případech bude opět bude srozumitelný souboj. Na jedné straně představitelé vládní koalice stále levicovějšího hnutí ANO, případně sociální demokraté, a na druhé straně naši kandidáti.
 
Bude to teď vaše strategie – víc se vymezovat vůči ANO a prezentovat ho jako levicové hnutí?
 
Naše strategie není jen vymezovat se, ale přinášet dobrá řešení. A děláme to i ve Sněmovně, přicházíme s vlastními návrhy zákonů a snažíme se lidem ukazovat, že jsme tady vážnou a asi jedinou alternativou hnutí ANO.
 
Opravdu věříte tomu, co zvolal v euforii ve štábu váš předseda Petr Fiala, že příští volby už vyhrajete?
 
Smyslem politického působení přece je vyhrávat. Teď se ukázalo, že se nám to v řadě míst podařilo.
 
Nicméně podle průzkumů je na celostátní úrovni rozdíl mezi vámi a vedoucím hnutím ANO stále hodně velký.
 
Ale vezměte si, z jaké výchozí pozice jsme před čtyřmi lety vycházeli. Tehdy byla ODS skutečně na kolenou a z těch kolenou se zvedáme. Každými volbami ODS posiluje. Ano, vidíme, že se ta důvěra buduje obtížně, nejde to hned. Ale po krůčcích se zvedáme.
 
 
ODS opět, tentokrát dokonce s víc jak 77 procenty hlasů, zvítězila ve vaší domovské Líbeznici, kde jste vedl kandidátku. Které další výsledky vám jako místopředsedovi strany udělaly radost a možná vás i překvapily?
 
Nádherný výsledek je v Čelákovicích, znovu jsme potvrdili vítěznou pozici v Mladé Boleslavi. Zvítězili jsme ve Slaném, v Rakovníku, který byl dlouhodobě spíše levicově orientovaným městem, jsme zpátky na radnici v Kutné Hoře… To jsou všechno ohromě pozitivní signály.
 
To jsou jistě úspěchy, nicméně ve větších krajských městech až na Prahu už takové výsledky nemáte.
 
I v dalších velkých městech ty výsledky nadějné jsou. V Brně jsme dosáhli významného zlepšení o deset procentních bodů, to je přece významný ukazatel. Těsně druzí jsme v Plzni, velmi pěkný výsledek je v Jihlavě. A pak jsme posílili ve spoustě menších měst, kde jsme už několik let byli mimo vítězné pozice. Teď se ukáže, jak jsme schopní vyjednávat a ten výsledek zúročit, protože toto je samozřejmě jen začátek.
 
Jak to vypadalo nahoře v prvním patře štábu, kde jste s kolegy z vedení ODS sledovali celý ten napínavý večer se sčítáním hlasů?
 
Atmosféra byla optimistická. Tohle samozřejmě pořád ještě není na to, aby teklo šampaňské proudem, ale je to v každém případě výrazné povzbuzení a jasná zpráva, že jdeme dobrým směrem.
 
Sklenky šampaňského tady už ale přece cinkaly, přípitek vedl i pan Fiala.
 
Tady jsme si připili spíš na projev poděkování naším voličům a všem, kteří přišli k volbám. Ale je to spíš takový střízlivý optimismus, to hlavní nás teď ještě čeká.
 
(Autor: Ondřej Leinert)
 

štítky: # # # #